| cosmin_3538 a întrebat:

Salut, am un Alwiew A5 Smiley si astazi cand am vrut sa intru pe el nu mi se deschidea i-am scos bateria, si am pus-o la loc, nu mergea. Peste un timp s-a reportnit singur, apoi se blocheaza, si tot asa, pana peste vreo 2 ore in care nu se mai deschide deloc. Ce m-ati sfatui sa fac?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îl pui la încărcat timp de 2-3 ore şi, apoi, FĂRĂ să-l scoţi de la încărcat, să încerci să vezi dacă se deschide corect.
Dacă se deschide, atunci e ok şi este posibil să fi fost descărcată ( sau este defectă ) bateria.

Dacă tot nu se deschide, atunci poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset".
http://androidflagship.com/3217-fix-damaged-bricked-android-device

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Dacă nu reuşeşti să rezolvi "problema", atunci duci telefonul la un Service.

Toate cele bune!

1 răspuns:
| SmokeDeejay a răspuns:

Daca ai garanţie, du-te la service.
Acolo va fi free, happy