| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Salut, am un Asus Zenfone 3 MAX si 2 calculatoare. Pe primul calculator cand conectez telefonul prin USB, merge perfect, adica pot descarca imagini, videoclipuri etc. Cand conectez telefonul la al doilea calculator imi apare USB Device not recognized. M-am chinuit 4 luni si tot n-am reusit sa-l fac sa mearga. Chestia este ca eu folosesc doar PC-ul nr 2 si am nevoie sa-l fac sa accepte telefonul. La calculatoarele de la scoala merge. Ambele calculatoare au windows-ul instalat de mine (sunt la fel d.p.d.v. software). Va rog mult.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pe al doilea calculator ai windows mai vechi (Vista sau XP), care nu reconosc orice telefon conectat la orice calculator.

Instaleaza un Linux Mint in loc (sau alaturi) de windows-ul existent pe acel calculator, va merge si mai repede si va recunoaste si telefonul fara probleme.

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru Bula):

Ambele au windows 7 ultimate 64 bit si aceleasi drivere instalate cu driver booster pro. Pe calculatorul care nu-mi accepta telefonul am avut si windowa 10 si windows 8.1 si nimic, tot nu merge...

| Bula a răspuns (pentru Mihaila_Bogdan-Iulian_1997):

Alte aparate conectate prin USB le recunoaste (gen stick de memorie, imprimanta, scanner, camera video etc.)?

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru Bula):

Da, pe toate le recunoaste in afara de telefon. Toate pc-urile la care mi-am conectat telefonul l-au recunoscut instant, doar pc-ul meu nu vrea. As putea face un video...

| Bula a răspuns (pentru Mihaila_Bogdan-Iulian_1997):

Ti-am gasit driver pentru conectare cu telefonul aici:
http://phoneusbdrivers.com/asus-zenfone-3-max-zc520tl-usb-driver
Descarca si instaleaza driver-ul ADB, dupa care sper sa-ti functiuneze transferul intre PC si telefon.

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru Bula):

Tot nu merge. Tot USB device not recognized. O las balta, am incercat toate variantele. Faza e ca am un j7 si un Ace 4 si nu am avut probleme, doar telefonul asta m-a nenorocit crying

| Bula a răspuns (pentru Mihaila_Bogdan-Iulian_1997):

E posibil ca placa de baza sa nu recunoasca codul de identificare a USB-ului telefonului.
Ai incercat si la celalalte mufe USB?

Ce placa de baza are calculatorul cu care nu merge si
Ce placa de baza are cel cu care merge?

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru Bula):

Placa de baza a calculatorului pe care nu merge telefonul este http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=685

Placa de baza a calculatorului pe care merge este
https://microdream.co.uk/......board.html

| Bula a răspuns (pentru Mihaila_Bogdan-Iulian_1997):

Banuiala mea este ca, tu ai instalat doar w7, care a instalat driverele generale in mod automat.
Problema este ca, acele drivere generale date de MS nu sunt totdeauna cele mai bune.

Descarca si instaleaza (inlocuieste) de aici toate driverele date de fabrica (pentru versiunea ta de windows), dupa care incearca din nou conectarea la telefon. In special cele pentru placa de baza si cele aferente functiilor USB. Nu uita: in BIOS sa ai toate setarile USB pe "Enabled" (nu pe "Auto").

http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=685#download

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru Bula):

Îți mulțumesc mult. Eu acum am Windows 8.1 64 biti. Descarc și instalez tot ce e pentru Windows-ul meu? Trebuie sa actualizez biosul?

| Bula a răspuns (pentru Mihaila_Bogdan-Iulian_1997):

BIOS-ul nu trebuie actualizat, doar setat.
Instalezi driverele si trebuie sa functioneze.

20 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

R: Instaleaza adb + fastboot de aici https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2588979 si instaleaza driver-ul pe care ti-l cere.
Alte solutii: Incearca sa cauti USB DRIVER pentru telefonul tau si instaleaza-l
Daca ti-am fost de ajutor nu uita de funda si evaluarea raspunsului raspunsului ca fiind folositor si/sau inteligent
Nume user: Bogdan70001
Utilizator: Senior
Raspund frecvent la categoriile: Telefonie, Tehnologie
Cele mai multe raspunsuri le dau la Telefonie

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru Bogdan70001):

Am facut exact ca in explicatii, nimic, exect la fel.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Mihaila_Bogdan-Iulian_1997):

Deci iainte sa iti mai dau alte solutii esti 100% SIGUR CA AI ABSOLUT(!) TOATE DRIVERELE NECESARE.Atat cele de la adb cat si cele ale telefonului in sine? Nu uita driver-ul pentu USB al telefonului este extrem de important exact ca la Samsung

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru Bogdan70001):

Driverele pentru telefon nu le-am gasit... Telefonul e Asus ZC520TL

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Mihaila_Bogdan-Iulian_1997):

Atunci posibil sa nu aiba...nu toate telefoanele au...dar m-am gandit ca poate este ca la Samsung

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru Bogdan70001):

Odata, tot apasam repede pe USB Debbuger si in acelasi timp scoteam si bagam cablul usb in telefon si la un moment dat a mers. Adica era totul normal, dar de atunci nu am mai reusit... Pe toate calculatoarele merge telefonul (chiar si windows xp) numai pe al meu nu...

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Mihaila_Bogdan-Iulian_1997):

Pai dc nu ai zis asa de la inceput.Acum serios de ce rahat ai facut asta.Cat timp tu frecai cablul USB pc-ul de fiecare data cand il bagai cauta sa instaleze driver-ul si cand il scoteai el renunta si tot facand asa driver-ul USB pentru telefon pe care in cazul tau trebuia sa-l instaleze Windows-ul automat, s-a dus drq.Acum daca ai Windows 10 da-I resetare ca sa "uite tot", iar dupa resetare incerci din nou SI IL LASI 5 MINUTE SA IA DRIVERELE, NU IL MAI SCOTI SUB NICIO FORMA.Il lasi pana este instalat driver-ul

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru Bogdan70001):

Ai inteles gresit cred. Eu mi-am pus windows 7, 8 si 10 doar sa vad care accepte telefonul. La toate windows-urile cand bagam cablul usb in telefon, instant imi aparea USB Device not recognized. NICIOADATA, in nicio versiune de windows, nu a incercat sa-si instaleze driverele asa cum face cu orice dispozitiv nou conectat. Eu, dupa ce am incercat toate variantele, am facut chestia cu frecatu mufei, si a mers, dar doar o data. Oricum iti multumesc multumesc ca ti-ai dat interesul, dar nu cred ca are leac. Orice as face instant imi apare device...

| jonelx6 a răspuns:

Dai uninstall la driverele de la telefon, restart la windows apoi conecteaza telefonul la pc si asteapta sa se reinstaleze singure driverele.