| LasaNumele a întrebat:

Am un galaxy s3 mini si mi se pare ca ma tine bateria prea putin... folosesc mult si netul de pe cartela dar si cand nu il folosesc mi se descarca. ex. cand il scot de la incarcat 100% in 10 min e 93-96 cam asa, poate si mai putin ce trebuie sa fac sa tina bateria mai mult?

14 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Sincer mie mi se pare destul de normal sa se consume in 10 minute 4-8 %, de ce pentru ca e un smatphone, ecranul e destul de mare ( depinde foarte mult si luminozitatea, cat de puternica este), plus ca aplicatiile consuma bateria, chiar daca nu le folosesti, ele raman active, iar daca mai ai si wi-fi conectat in permaneta, si mai mult consuma.

| LasaNumele explică (pentru LaLaura):

Activez datele mobile. uneori
Dar daca scot incarcatorul nici 30 de sec si e 98% ce *** laughing

| LaLaura a răspuns (pentru LasaNumele):

Pai e normal sa se duca 1-2 % deoarece il deschiz, lumina consuma baterie, e si logic, daca nu aveai langa baterie cat la % are, nu mai dadeai importanta, pentru ca nici nu vedeai cat % se descarca.

| LasaNumele explică (pentru LaLaura):

Pai nu am cat% ca la S3 mini nu e procntaj la baterie. am eu o aplicatie si aia pot sa spun ca ma ajuta cat de cat sa tina bateria mai mult

| LaLaura a răspuns (pentru LasaNumele):

Pai daca nu il aveai, nu te mai stresai acum ca luminozitatea iti consuma 2-3 % din baterie.
Da luminozitatea mai mica, si da telefonul pe modul de economizare ( o sa se miste lent), daca vrei sa nu mai consume atat de multa baterie.

| LasaNumele explică (pentru LaLaura):

L-am dat. si pe celalat tel mi se descarca repede. cand am inceput sa pornesc datele dar dupa si-a revenit. ma rog. oh go on Multumesc oricum la toti :**

| LaLaura a răspuns (pentru LasaNumele):

Nu ai pentru ce, ca sa fii implinit si telefonul meu se descarca in maxim o zi ( dar descarcare completa), si stau pe TPU ( cam 40 de min pe zi), si vorbesc cam 1 ora la telefon, bine am si fi-wi mereu deschis, telefonul este Allview x 1 soul, iar de la 20% intra in modul economie.

| LasaNumele explică (pentru LaLaura):

Eu aveam x2 extreme din ala si a inceput sa-si revina la un timp. acum mi-am spart routerul si pana imi vine cel nou trebuie sa stau si acasa pe date mobile si de aia

| LaLaura a răspuns (pentru LasaNumele):

Am inteles.

| Justmeandmysmile a răspuns:

Ma,eu am S4 si e la fel, spre 20% si mai jos ma tine chiar mai mult ca de la 100% laughing Tot ce pot sa iti recomand este sa te duci la setari si la "manage applications" si sa dai la toate si sa dezinstalezi update-uri sau sa dai "force stop" la tot ce nu folosesti,gen newspaper, Samsung link, weather etc. De asemenea dupa fiecare pagina, sau joc sau poza etc nu uita sa inchizi aplicatiile (tine pe butonul de la baza ecranului apasat si dai close all apps). Cand esti intr-un loc fara wi-fi, inchide-l. Nu lasa telefonul la incarcat mai mult de 100%(adica gen peste noapte), nu lasa tot timpul incarcatorul in priza. Da luminozitatea la minim si sa fie pe economic gen.
De asemenea daca folosesti aplicatia Facebook, ea o sa-ti consume mereu bateria. Daca vrei sa renunti la o parte din setari:
"Start Facebook.
Go to the menu and select Settings
Set these options thus:

Chat Availabilty to Off when using app
Refresh interval to Never
Messenger location services to Off
Sync Photos to Don't sync my photos
Notifications to Inactive
Sync Contacts to Don't sync"

Nu stiu cat o sa functioneze, pe mine m-a ajutat cat de cat

| LasaNumele explică (pentru Justmeandmysmile):

Am facut toate astea. in afara de ai acu facebook ca doar de asta activez datele dar vad ca e cam degeaba...

| Justmeandmysmile a răspuns (pentru LasaNumele):

Mai mult nu prea ai ce sa faci, stiu cum e laughing nici nu-l iau bine de la incarcat ca se duce 5% laughing poate sa iei o battery saver app, ceva, desi multe-s bune de nimic

| LasaNumele explică (pentru Justmeandmysmile):

Am gasit una si e buna Battery Doctor

| luciantody a răspuns:

Daca in 10 min ajungi la 93-96% esti tarelaughing. Poti incerca sa il formatezi. Dar daca pe viitor se umfla bateria trebuie sa o schimbi.winking