| r0ckmyw0rld a întrebat:

Am un HTC ChaCha. Peste tot scrie ca chacha-ul are memorie interna 500 mb, dar nu este asa, are mai putina. oricum, nu asta conteaza. Cand descarc o aplicatie de pe google play store, mi-o salveaza in telefon. in stilul asta dupa 2-3-4 aplicatii o sa raman fara memorie. Nu mai am spatiu sa descarc nimic. Daca intru in aplicatii si dau sa le mut pe card, el cica mi le muta, nu imi mai apare ca ocupa 10mb aplicatia, ocupa 7. dar tot ocupa din memoria telefonului. nu se elibereaza nimic. ce pot sa fac? pot sa le setez sa se salveze direct in cardul de memorie? carrdul e aproape liber, dar nu stiu sa mut aplicatiile pe el. Multumesc. astept raspuunsuri.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

1. Memoria internă este de 512 MB ( goală ), dar o parte din aceasta este ocupată de sistemul de operare, iar o altă parte de aplicaţii.

2. Telefonul acceptă un card de memorie de până la 32 GB, cumperi unul şi ai "rezolvat" problema cu memoria mică.

3. Încearcă să descarci şi să instalezi App 2 SD ( move app to SD ) de la linkul OFICIAL :
https://play.google.com/......ps/details

Cu aceasta ar trebui să poţi muta complet aplicaţiile pe cardul de memorie şi eliberezi memoria internă.

De asemenea, cu aceasta poţi seta să mute direct aplicaţiile pe card, în momentul instalării.

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Pai da, are 500mb intern, dar din cei 500 iti ocupa sistemul de operare cam jumate.

Plus cand muti aplicatiile nu le poate muta complet.

Ar fi o posibilitate pentru cei avansati, sa muti aplicatiile pe card, dar iti trebuie telefonul rootat. Problema e alta, ca strici garantia si ai posibilitatea sa strici si telefonul.

Lasa-le asa ca nu e o problema.

| DjFlood a răspuns:

In setari la card faci sa instalezi direct programele in tel.si programu cand il iei dupa net are 10 mb.dar instalat are mai mult s-au mai putin.stima