| okkapi a întrebat:

Am un iphone 5 si de cand am facut update la ios 10.1.1 am o mare problema cu bateria, cateodata se opreste si la 100%. Deja fac crize si nici nu pot sa fac downgrade la ios 9 pentru ca "domnii" de la Apple au oprit compatibilitatea cu orice ios sub 10.2; Nici nu mai zic ce se intampla cand deschid datele mobile. Care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu am spus ca nu este compatibil.
Intr-adevar, se poate actualiza insa iti va incetini telefonul, chiar destul de mult.
Gandest-te logic, si iPhone 4/4s a primit IOS 9.3 parca si merge de toata jena. Cu 7.2 parca ruleaza destul de ok, insa cu 9.3 e jale.
Si nu este compatibil pentru ca fiecare update aduce noi updateuri nu la Apple desigur, insa iti va cere tot mai multe si generatiile vechi nu mai rezista.
Uita-te la S4, ruleaza 6.0 insa cu probleme, nu vorbind de lag, vorbind de functii etc.
Ce-i vechi vechi ramane, ce-i nou nou e. Si se observa peste tot, bafta cu acumuluatorul, eu zic sa-l schimbi daca pana acum totul a rulat perfect. Posibil sa-ti manance bateria un program...

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa faci upgrade-ul cu bateria complet incarcata SI telefonul conectat SI la incarcare!
Upgrade-ul dureaza mult, ca urmare te si atentioneaza inainte sa nu pornesti doar cu bateria.
(La mine a durat peste jumat de ora, aproape o ora pana ce s-a facut upgrade-ul).

In timpul upgrade-ului sa nici nu te atingi de telefon!
Sa fii conectat prin semnal wi-fi puternic, sa nu se intrerupa descarcarile, altfel poate fi jale!

| Pool77 a răspuns:

Well Done Apple.
Eu cand v-am zis ca terminalele iPhone 5/5S/5c sunt gata, ati urlat la mine.
Nu prea ai ce sa faci, poti incerca eventual sa-i schimbi bateria, si cam atat.
Schimbi bateria sau telefonul, sunt niste telefoane vechi care sunt depasite deja, logic ca nu mai fac fata.

| okkapi explică (pentru Pool77):

In ios 10.0.1 rula foarte bine fara problema asta si nici lag nu aveam. Nu vad de ce nu ar mai fi compatibil dupa un simplu update.

| Bula a răspuns (pentru okkapi):

Nu am spus ca nu este compatibil.
Intr-adevar, se poate actualiza insa iti va incetini telefonul, chiar destul de mult.
Gandest-te logic, si iPhone 4/4s a primit IOS 9.3 parca si merge de toata jena. Cu 7.2 parca ruleaza destul de ok, insa cu 9.3 e jale.
Si nu este compatibil pentru ca fiecare update aduce noi updateuri nu la Apple desigur, insa iti va cere tot mai multe si generatiile vechi nu mai rezista.
Uita-te la S4, ruleaza 6.0 insa cu probleme, nu vorbind de lag, vorbind de functii etc.
Ce-i vechi vechi ramane, ce-i nou nou e. Si se observa peste tot, bafta cu acumuluatorul, eu zic sa-l schimbi daca pana acum totul a rulat perfect. Posibil sa-ti manance bateria un program...