| denisTiky a întrebat:

Salut, am un iphone 8 si cand primesc apeluri video pe whatsapp nu pot sa raspund decat daca deblochez telefonul. Nu imi apare nici macar acel buton verde si rosu pentru acceptarea respectiv respingerea apelului, ci apare doar o notificare pe ecran in care imi zice cine ma suna. Iar ca sa raspund, trebuie sa apas pe acea notificare si apoi cere touchid. Cum as putea sa fac ca sa sune normal si sa nu mai ceara deblocarea telefonului pentru a raspunde la apel?
Si pe langa toate astea, sunt momente cand internetul de pe wi-fi merge foarte foarte slab chiar si cand sunt cu semnalul la maxim. De cele mai multe ori nu se incarca pagini si nu pot vedea videoclipuri pe Youtube din cauza ca se incarca in continuu. Si daca tot vorbeam de whatsapp, cand sunt pe apel video cu cineva imi spune ca trece de la wifi la date mobile pentru ca nu are internet. Internetul merge binisor, parerea mea, pe alte telefoane/televizoare imi merge fara probleme..doar pe iphone face asa. Ma gandeam ca poate fi routerul de vina fiindca il am de vreo cativa ani. Dar tinand cont ca restul telefoanelor, calculatorul si televizoarele primesc internet de la acelasi router vechi si nu au nici o problema, cred ca problema nu e de la el.
Pareri?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Confidentialitatea convorbirilor este sfanta. big grin Nu lasa pe oricine sa raspunda, doar stapanul telefonului.
2. Sterge conexiunea wi-fi din lista, dupa care fa-l inapoi din nou. Ai grija ca wi-fi sa fie cu conexiune automata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezinstalează WhatsApp și apoi îl instalezi înapoi! (Întâi sa faci backup) sau dezactivează netul (de pe telefon) și apoi îl activezi (sau șterge conectiunea Wi-Fi cu routerul și apoi reconectează telefonul cu routerul Wi-Fi)

| Osneros a răspuns:

Fă un speed test de pe multiple dispozitive și compară rezultatele. Dacă pe iPhone viteza e semnificativ mai mică, poți deduce că e o problemă cu telefonul, cel mai probabil placa de rețea.

Cu notificările, n-am idee, vezi prin setări ce poți face. Mie îmi intră direct apelul, ca și cum m-ar suna pe cartelă.

| denisTiky explică (pentru Osneros):

Am facut speedtest de pe aplicatia aia, Speedtest by Ookla, instalata de pe appstore si viteza este ok, dar sunt momente cand zice ca nu are internet pentru a face testul...chiar daca internetul merge.

| denisTiky explică (pentru Osneros):

Uite, tocmai acum am facut un test, si la download am 18, 3 mbps, la upload 69, 3mbps dar in urma cu cateva ore am mai facut unul si download-ul era pe la 60 si ceva..acum a scazut considerabil.

| cristian200313 a răspuns:

Incearca sa dezinstalezi whatsapp si sa il instalezi, dar nu uita sa faci backup, il pui in cloud. ca daca dezinstalezi, vei pierde tot inclusiv mesajele.

| anonimous132913 a răspuns:

Incearca sa dai reinstall la whatsapp