| DamyCorduneanu1998 a întrebat:

Salut, am un iPhone x cu starea de sănătate a bateriei 100%, este bine sa îl las peste noapte la încărcat?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Leytto a răspuns:

Ca să ții sănătatea bateriei cât mai sus trebuie să nu îl lași să se descarce sub 20%, să nu îl folosești când îl încarci și să nu îl lași să se încarce pa maximum.
Dacă seara mai ai 40% pune-l la încărcat până la 85-90% și folosește modul de noapte ca să nu primești notificări aiurea peste noapte.

| DamyCorduneanu1998 explică (pentru Leytto):

Eu seara pe la 23 când m-a pun in pat îl am 20-30%, iar dimineața trebuie sa îl am măcar 80%, de obicei îl las peste noapte la încărcat. cum a-și putea sa îl încarc fără sa stea prea mult? Mă gândeam la o baterie externă.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca este 100% de ce sa il lasi peste noapte la incarcat?

| Leytto a răspuns (pentru darrio2007):

Se referea că are sănătatea bateriei la 100% și cum să facă să o păstreze cât mai bine.