| DzEk0 a întrebat:

Salut, am un Motorola e7, am bagat pinul la cartela doar cand vreau sa sun imi apare reteaua mobila este indisponibila. Cum pot sa rezolv asta daca e de la telefon? Fau funda

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil ca telefonul sa fie codat/blocat pentru alta retea decat cartela SIM.
In acest caz, telefonul trebuie decodat.
Daca telefonul a iesit din termenul de contract (2 ani), atunci iti decodeaza gratuit.
In alte cazuri trebuie sa-l duci la un service pentru decodare.

| TheDarkDragon a răspuns:

Incearca sa scoti cartela, sa inchizi telefonul si sa pui cartela la loc, apoi sa il aprinzi. Sau pot sa dai un reset la setarile de retea, dar daca treburile astea nu merg, eu zic sa contactezi compania ta de telefonie, ei pot sa iti spuna mai multe, in primul rand sa afle care e problema pentru care telefonul nu se conecteaza la retea.