| anonim_4396 a întrebat:

Am un s3 si i-am facut root de 3 ori (are 3 custom binary counts). Cum as putea sa le sterg (telefonul nu se mai deschide, ramane la Samsung Galaxy S3)

Răspuns Câştigător
| Degaj3 a răspuns:

Foarte greu bagi un Samsung in hardbrick.
Deci faci asa:
1. Instaleaza kies(nu kies 3) ca sa ai drivere.
2. Intra pe sammobile.ro dai la firmware, bagi modelul telefonului asa cum e scris el in spatele telefonului dupe ce scoti bateria, alegi modelul dupa ai sus in stanga niste optiuni alegi tara dai la R si o sa ai Romania si eventual niste optiuni precum Romania Vodafone sau Orange, telekom tu alegi pe care vrei nu conteaza. Dupa alegi versiunea aia care are "S"-ul facut albastru (daca e vreuna daca nu o alegi pe cea mai recenta)si o descarci, trebuie sa iti faci tu un cont ca sa descarci da il faci repede.
2. Decarca Odin de obicei dai mai jos in pagina unde descarci firmware-ul si ai acolo link si instructiuni.
3. Tot ce trebuie sa faci e sa mai pui telefonul in download mode deci volum minus plus butonul din mijloc de jos si butonul de power dupa o sa iti apara ceva cu confirm si apesi volum plus dupa care o sa vezi ceva cu downloading...
4. Conectezi telefonul la pc prin cablu si astepti sa se instaleze driverele.
5. Dupa ce s-au instalat toate driverele intri in odin si trebuie sa iti apara acolo ceva cu albastru si added.
6. Dezarhivezi arhiva cu firmware-ul
7. In odin alegi dai pe AP si alegi ce s-a dezarhivat ala cu.md5 ca extensie
8. Alegi ce ai dezarhivat dupa astepti putin ( ~1 min ) si dai start.
9. Când iti arata la sfarsit cu PASS scoti cablul de la telefon
10. Telefonul o sa isi dea singur restart deci il lasi sa se restarteze si când vezi logo-ul ala cu Samsung scoti bateria astepti putin o introduci la loc si dai factory reset cu vol plus + buton din mijloc si ala de power si astepti pana te baga in meniul ala de la recovery si vezi optiunea cu factory reset.
Bafta! Si uite aici un video ca sa intelegi cum ar trebui sa faci : https://www.youtube.com/watch?v=4NMTWvXQPjk

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Mergi la Samsung, iti instaleaza softul original si le platesti.
o sa vezi ca poti deschide telefonul.

| ioanoanea15 a răspuns:

Acum se pare ca ai o caramida cu logoul Samsung. Incearca sa intri in download mode si sa iti flaszuiesti un soft. Dar avand in vedere circumstantele sunt mari sanse ori sa nu poti intra in downloade mod, oru sa iti dea o eroare la flashuire.