| Transformice1 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy S3 mini, si un calculator cu windows 7 / pot face cumva sa navighez pe net pe telefon de pe calculator?, adica sa folosesc netul de la calculator pe telefon prin CABLU DE DATE nu prin Wi-fi. Funda!

P.S. vreau sa ma ajutati special pe telefonul Galaxy S3 mini, ca nu ma prea descurc. Funda!

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate!
Este vorba de o conectare "reverse USB tethering" :)

Sunt destule tutoriale pe net - vezi linkul :
https://www.google.ro/#q=conectare+reverse+USB+tethering

Toate cele bune.

| Transformice1 explică (pentru bursuc001):

Taci ma!
Eu vreau sa folosesc netul de la calculator pe telefon, nu sa mi transform telefonul in susrsa de net pentru calculator! Daca nu stii citeste iar intrebarea pana pricepi -_- oIo

| bursuc001 a răspuns (pentru Transformice1):

Măi copilaş, tu ai ceva "probleme" cu Limba Română :(

Din PĂCATE, tu NU ştii să citeşti!

"Cum putem folosi internetul de la calculator pe smartphone prin cablul de date USB
in tutorialul de astazi o sa vedem cum putem da internet unui smartphone Android de la calculator prin cablul de date USB." - SURSA :
http://videotutorial.ro/......u-android/

"Conecteaza-ti dispozitivul Android la Internet cu ajutorul cablului USB (reverse USB tethering)
vrem sa ne conectam la Internet cu dispozitivul nostru Android insa nu avem la dispozitie o retea wireless sau o conexiune de date ci doar un alt PC cu un port USB." - SURSA :
http://androidgeek.ro/android-tweaks/internet-pe-android-prin-usb/

Şi mai sunt MULTE tutoriale care EXPLICĂ cum să faci EXACT ce VREI tu :)

| lpavel a răspuns:

NU, nu se poate numai prin wi-fi!

| FanLenovo a răspuns:

Dupa cum spune si Ipavel, nu se poate folosi internetul PC-ului doar printr-o conexiune Wi-Fi, pentru o astfel de conexiune ai un rooter.

| FanLenovo a răspuns (pentru FanLenovo):

Ai nevoie de un rooter, scuza-mi greseala.