| donarcostica a întrebat:

am un Samsung galaxy s6 edge si vreau sa tina mai bine bateria. Ce pot face? Cum trebuie sa-l incarc ce trebuie facut? mersi frumos! ofer funda, stima.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai ce face,uite cateva idei:
- Luminozitatea minimum,cat de mult poti. (e importanta rau)
- Auto-Sync oprit
- Locatia (chiar daca nu mai consuma asa mult) oprit.
-Bluetooth oprit.
- Date Mobile,Hotpost oprite. Daca nu folosesti WiFi opreste-l.
Concluzie: Cu cat opresti mai multe, cu atat tine bateria mai mult, deci >>
- Dezinstaleaza aplicatiile inutile.
- Dezactiveaza-l sa se incarce odata cu telefonul cand porneste (adica cand el porneste, incarca si aplicatiile alea sa se deschida mai repede, se deschis procese pe fundal si consuma bateria). Chestia asta o faci cu un program special, cum ar fi:
Asus Mobile Manager: https://goo.gl/SkhuU3.
Din Asus Mobile Manager ai niste profiluri gen "Super Saving",fac automat setari,si dezactiveaza tot in locul tau,ce e improant e ca dezactiveaza WiFi-ul daca inchizi telefonul,asta chiar consuma baterie,si altele.

Din Developer Options dezactiveaza animatiile. Cauta pe Google ca e usor.
Inchide definitiv aplicatiile, sti tu, ai butonul ala acolo care iti arata toate ferestrele deschise.

Nu folosi live wallpaper-uri, wideget-uri prea multe, pune-ti o poza de fundal neagra (sau macar cu multe nunate negre), s-a deomnstrat ca ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum il incarci? Nu il incarca pana la maxim, daca ti la bateria ta.
Il incarci de pe 10-20% pana la 80-90%,cum am zis daca ti la bateria ta.(blah, blah, vorbe).
Incarca-l pana la 100% sa tina.

1 răspuns: