| AlexDorinel a întrebat:

Salut, am un telefon Nubia red magic 3s si aseară am instalat romul chinezesc pentru el doar sa vad cum e si când am incercat sa flashuiesc înapoi global rom îmi da o eroare în chineza pe la 25% cu un semnul exclamării

Aici sunt instructiunile:https://help.redmagic.gg/......nd-Updates

Am dat și factory reset si am incercat sa flashuiesc din setări romul (că am o opțiune din setări local update) și îmi da eroare la 25%... Și se restartează și-și revine tot in romul chinezesc.

Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Paaai... ceva backup ai facut si tu inainte? Cu adb ar trebui sa poti restaura ce trebuie.

| zilog a răspuns:

Te-a râmat in mersi-dos acum scarpină-te cu carbit!

Rezolvarea este : se cumpără un programator de memorii FLASH de la sorinescu.net
se cumpără mufa adaptoare pentru acel programator
se dezlipește memoria flash de pe placa de bază
se pune în cleștele programatorului
se caută pe internet imaginea acelei memorii pentru acel telefon
se încarcă în programator
se scrie pe acel circuit integrat
se lipește circuitul integrat înapoi pe placa de piese
ATENȚIE EXISTA CLEȘTI CARE COSTA MAI MULȚI BANI DAR CARE ÎI POȚI APLICA DIRECT PESTE INTEGRAT fără șă mnai fie nevoie să îl dezlipești de pe placa de piese
ci cu ajutorul acelor clești se poate programa direct acolo pe placa!

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Sau cea mai simpla si ieftina solutie este sa mergi cu telefonul la un service gsm sa platesti si tu acolo 80 lei sau ceva de genul acesta si gata ti-l fac ei sa meraga prin procedura descrisa mai sus
pentru ca ei au programatoare numite box-uri cei ce sunt mai stupizi si nu au cam trecut pe la scoala le folosesc pe acelea si platesc tribut licenta doar pentru ca au interfete grafice ca pentru copii de gradinita si ei nu prea stiu ce fac acolo ci in general respecta niste proceduri daca merge merge daca nu merge nu merge

iar cei care sunt mai destepti care au trecut prin scoala care au ceva minte in cap detin programatooare din astea ca si acesta prezentat mai sus
https://www.youtube.com/watch?v=Ar3NIXC51As
http://www.keeelectronics.com/StandardWillemManual.html
https://www.easytechnology.gr/......d-parallel