| alexgaby888 a întrebat:

Salut,am un telefon Sony Ericsson xperia arc Lt15i cu versiune Android 2.3.4 și aș vrea sa il maresc intrebarea este daca pot sa ii fac android 4 fara pc.Si fara sa fie vreun risc. Ca rad astia de mine ca am tel cu android mic
Ps: nu raspunsuri gen nu ii baga in seama ..etc
FUNDA!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest model vine din fabrică cu Android OS, v2.3 (Gingerbread), planned upgrade to v4.0 (Ice Cream Sandwich)!

Deci, POŢI face update OFICIAL de pe site ( direct de pe telefon ) sau folosind PC Companion pe care-l poţi downloada de la linkul oficial.

Vezi şi :
http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_arc-3619.php

http://gabigsm.ro/......play-cadou

http://www.sonymobile.com/gb/products/phones/xperia-arc/

ÎNTÂI încarcă telefonul/bateria ( să fie 100 % ), apoi încerci să faci update!

Poţi încerca să faci update ( dacă găseşte vreo versiune superioară ) aşa cum este EXPLICAT la linkul OFICIAL :
http://www.sonymobile.com/gb/software/phones/xperia-arc/

Poţi încerca să faci update "on air", din Meniul telefonului - vezi şi la pag. 100, din Manualul telefonului, de la linkul :
http://www.slideshare.net/......clt15iblue

Dacă NU găseşte update, atunci poţi încerca să faci update din PC Companion.

Preferabil să ai PC Companion instalat pe laptop/Pc - îl poţi downloada de la linkul :
http://www.sonymobile.com/gb/tools/pc-companion/

Conectezi cablul de date USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează PC Companion atunci este ok.

Aşa cum ziceam, trebuie ca, ÎNAINTE de asta, să descarci şi să instalezi pe Pc programul PC Companion de pe site-ul OFICIAL, de la linkul anterior.

Ai şi un tutorial cum să foloseşti PC Companion, la linkul :
http://www.sonymobile.com/......ion-ps102/

La Mulţi Ani!

http://i.imgur.com/D0Os2.jpg

| alexgaby888 explică (pentru bursuc001):

Pai in primul rand La Mulți Ani si in al doilea: nu m-ai ajutat cu nimic, ori ca nu am intrles eu, dar am specificat ca fara "calculator" daca se poate si daca da cum.Bun, ai zis ca pot sa fac direct de pe telefon pe site.Am cautat si nu am gasit, nu stiu cum. sunt incepator, Ajuta-ma vreau mai multe detalii.Pas cu pas daca se poate te rog.

| bursuc001 a răspuns (pentru alexgaby888):

Cu plăcere.

Oare, este chiar aşa de GREA limba română?
Ai făcut aşa cum se explica la pag. 100 din Manual?

"Actualizarea telefonului :

Actualizaţi-vă telefonul cu versiunea de software cea mai recentă pentru a obţine performanţe optime şi cele mai recente îmbunătăţiri.
Puteţi descărca actualizări direct pe telefon prin intermediul unei conexiuni la Internet 2G sau 3G sau prin intermediul unei conexiuni Wi-Fi.

O altă opţiune este utilizarea aplicaţiei PC Companion pe un computer. Nu trebuie decât să conectaţi telefonul la computer printr-un cablu USB şi aplicaţia PC Companion vă va îndruma în parcurgerea paşilor rămaşi.

Este posibil să vi se perceapă taxe pentru conexiune de date atunci când stabiliţi o conexiune la Internet de pe telefonul dvs. Contactaţi operatorul de reţea pentru informaţii suplimentare.
Asiguraţi-vă că aţi efectuat copii de rezervă şi aţi salvat toate datele de pe telefon înainte de a începe actualizarea telefonului cu ajutorul aplicaţiei PC Companion.

Actualizarea fără fir a telefonului :

Pentru a descărca fără fir actualizări de software :
1 În ecranul Pornire, atingeţi uşor.
2 Găsiţi şi atingeţi uşor Setări > Despre telefon > Actualizare software.
3 Atingeţi uşor Actualizare acum.
Urmaţi instrucţiunile de pe ecran pentru a actualiza telefonul.
Selectaţi opţiunea Căutare automată dacă doriţi ca telefonul să vă informeze automat cu privire la actualizări software." - SURSA :
http://www.slideshare.net/......clt15iblue

În cazul în care NU găseşte actualizări "on air", atunci TREBUIE să faci update FOLOSIND Pc-ul!

O zi frumoasă.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Va fi disponibil un update (actualizare) in curand. Tot ce poti face este sa verifici din cand in cand la SETARI > DESPRE TELEFON (jos de tot) > Actualizare/update (sau ceva de genul)

| hypentakill a răspuns:

Nu poti ca sa upgradezi androidul. Androidul se poate upgrada doar la anumite telefoane ( la care exista acesta posibilitate). Ai acesta versiune a Androidului decoarece este singura versiune pe care telefonul tau o suporta. Daca vrei sa ai o versinue mai noua cumparati alt telefon, singura solutie.

| alexgaby888 explică (pentru hypentakill):

Dar am vazut pe youtube ca pe acest telefon au android 4.

| alexgaby888 explică (pentru hypentakill):

Dar am vazut pe youtube ca pe acest teelfon au android 4.

| hypentakill a răspuns (pentru alexgaby888):

Inseamna ca atunci cand te vei duce la setari si apesi pe About are trebui sa iti apara ceva de genul " Upgrade"