| mafiot1 a întrebat:

Salut.Am vazut si auzit ca la anul se va lansa Iphone cu suport 5G.Dar vad ca unele Iphone-uri cum ar fi Iphone XS Max are suport Wi‑Fi 802. 11ac cu 2x2 MIMO. Daca acest model nu are suport ax asta inseamna ca nu voi putea avea un abonament care sa mearga cu 5G Mega super extra rapid? Dar ce inseamna Wi‑Fi 802. 11ac cu 2x2 MIMO? Dar daca voi cumpara da exemplu noul Iphone 11 Pro Max cu suport Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, hotspot dar degeaba are suport ax daca nu suporta 5G care in teorie si practica ar trebui sa suporte 5G dar Apple a spus ca va scoate la anul un Iphone in premiera cu 5G.Dar credeti ca vreodata Apple va face telefoane cu camera cu mai multi MegaPixeli cum au cei da la Samsung etc sau vor ramane tot la 12 MegaPixeli? Dar da ce Apple nu trece da 3-4-5 ani da la 12 MegaPixeli la camera la o camera sau camere cu suport da MegaPixeli mai mari?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

1. Ca telefonul sa mearga cu noile retele 5G trebuie sa fie compatibil cu ele, chestie care in cazul Apple va fi valabila doar pentru dispozitivul de anul viitor. Deci da, dispozitivele actuale nu vor putea accesa tehnologia 5G dar o data cu introducerea elementelor 5G in retele o sa creasca viteza si pe 4G.

2. Tehnologia wifi de pe dispozitiv nu are treaba cu 5G pentru ca sunt chestii diferite. Cand iti conectezi telefonul la un wifi te conectezi la net prin acel router in timp ce in cazul 5G voi folosi datele mobile de pe abonament/cartela.

3. Probabil vor adauga si ei mai multi MP la camera insa sunt de acord cu ei ca e complet irelevant pentru calitatea pozei (si sunt de acord cu ei destul de rar), acei MP pe care ii vezi nu se refera decat la cat de mare e poza, nu zic nimic de calitatea ei. Restul companiilor au adaugat megapixelii ca pe bomboane pentru ca sunt clienti ca tine care n-au idee la ce sunt buni si au impresia ca fac vreo diferenta.

Apple sunt recunoascuti ca ofera clientilor lor chestii care exista de ani de zile pe Android mult prea tarziu dar aia depinde de gusturi.

| AndreiDesire a răspuns:

Multe intrebari.
Cu iphone-urile Apple are control intreg asupra fiecarui component avand in vedere ca este facut de ei insusi deci pot include orice cand vine vorba de conectivitate.
Mai multi megapixeli un inseamna mai multa calitate, si ca idee Apple nu prea a condus la raportul camerei in ultimii ani.