| yAdrian a întrebat:

Are cineva asigurare la telefon si poate oferi mai multe detalii? Pret/an, beneficii, minusuri?
Mai pe romaneste ma intereseaza un fel de CASCO la telefon. Eu fiind mai neîndemânatic, daca imi scapa din mana si pateste ceva sa il repar pe asigurare.

Dau funda celui mai explicit raspuns!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

In general, mai ales in rrominica nimeni nu isi face asigurare la telefon
de asemenea, asigurarea merita cat timp telefonul valoreaza macar 700eu, dupa 8-9luni cam scade cel putin 30-40% din valoarea cu care a fost cumparat si asigurarea incepe sa nu mai merite

iar detalii, asta aflii de la asigurator, ca orice asigurare au optiuni si paraoptiuni, de la, uite l-am zgariat din greseala, pana la dau cu el de pamant mama lui de joc frustrant (joc pe care il joc pe telefon), ma calmez, iau o maturica, strang toate bucatile, ma duc cu el la asigurare si imi dau toti banii pe care i-am dat pe el (nu e chiar in halul asta, dar poti sa spui ca l-ai scapat de la etaj, din greseala, ca nu au cum sa verifice)

deci, da telefon la asigurator, asta e cea mai buna solutie, cum spuneam FOARTE PUTINI chiar au asigurare in rrrominica, iar eu stiu numai din auzite, nu am avut asigurare niciodata, am preferat sa investesc in folie full glue si husa UAG (Urban Armor Gear, cea mai buna anti-shock), ca sa protejez telefonul de spargeri, restul am grija mare sa nu mi-l fure si mai e si garantia care mai are inca un an

7 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Daca ai bani iti iei un telefon nou top gama si daca nu, copie de securitate si alt telefon ieftin.
Iesinmult mai bine decat cu asigurarea unui telefon pe zi ce trece mai invechit

| yAdrian explică (pentru Goete):

Am Huawei P30 PRO, nu am inteles la ce te referi.

| yAdrian explică (pentru Bizon95):

Salut! M-am uitat de UAG, nu mi se pare mare scula pe bascula pentru banii la care se vinde pe piata. Adica din cate vad, cel putin la P30 PRO, in partea de sus, pe rama, are o zona unde nu acopera marginea. Sincer, mi se pare mai ok o husa la 2$ de pe Ali decat asta. Nu are nimic prea bun la colturi sa protejeze, nu vad prea mult silicon înauntrul ei. Sincer, am vazut un bumper 360 pe AliExpress la vreo 85lei care parea foarte promitator. M-am cam convins ca merita, dar am de asteptat.
Si de ce spui ca nu merita asigurarea? Din ce punct de vedere?

| Bizon95 a răspuns (pentru yAdrian):

Https://urbanarmorgear.com/products/plasma-series-huawei-p30-pro-case

eu chiar am stat si am cautat seria Monarch care e cea mai sigura, totusi se pare ca la telefonul tau este singura husa produsa de UAG

asa ca nu vad nici o margine neacoperita, ce husa ai gasit tu? da-mi un link!

| Goete a răspuns (pentru yAdrian):

Ma refeream la faptul ca suntem predispusi uneori sa dam banii pe lucruri care nu ne ajuta cu adevarat, sau nu ne sunt de atat folos precum credem. De exemplu facand si o asigurare pe un telefon deja scump, ajungi la pretul mai multor telefoane putin mai modeste si iti este rentabil in cazul in care uzul pe care il dai acelui telefon necesita intr-adevar caracteristicile extra pe care le are in comparatie cu unul mai ieftin si care nu este capabil sa execute vorect acel(e) programe sau nu are anumite caracteristici pe care le folosesti, cum poate finun screen mirroring prin cablu sau utilizarea lui ca si calculator.

Dar uita ceea ce ti-am spus, credeam ca vrei sa faci asigurare pe un telefon mai ieftin. Nu locuiesc in Romania, deci acolo nu te pot ajuta.
Bafta si si grija de telefonwinking

| yAdrian explică (pentru Bizon95):

Nu mai am link, am dat un search si am iesit. Mi se pare cam mult pentru o husa care nu promite prea multe. Am gasit huse sub 100 lei care pareau promițătoare si cred ca o sa raman pe acolo. Mi se pare mai sigur. Cat despre folie, voi merge pe Alien Surface. Am avut pe un S7 timp de aproximativ 2 ani si sunt multumit de ea.
Multumesc pentru ajutor! Ai funda

| Bizon95 a răspuns (pentru yAdrian):

Merci!
mie mi-a explicat cineva de la un boutique GSM ca cei de la UAG chiar gandesc husele in asa fel incat socul sa se duca in husa si nu in telefon, de aia au pe spate un fel de grilaj, iar asta dupa ce a vazut ca nu imi poate vinde husa pentru ca nu o avea pe stock (deci nu avea de ce sa mintawinking )
asa ca putin l-am crezut si la s8+ al meu am dat 200lei pe husa cand era nouwinking

| Bizon95 a răspuns (pentru yAdrian):

In general, mai ales in rrominica nimeni nu isi face asigurare la telefon
de asemenea, asigurarea merita cat timp telefonul valoreaza macar 700eu, dupa 8-9luni cam scade cel putin 30-40% din valoarea cu care a fost cumparat si asigurarea incepe sa nu mai merite

iar detalii, asta aflii de la asigurator, ca orice asigurare au optiuni si paraoptiuni, de la, uite l-am zgariat din greseala, pana la dau cu el de pamant mama lui de joc frustrant (joc pe care il joc pe telefon), ma calmez, iau o maturica, strang toate bucatile, ma duc cu el la asigurare si imi dau toti banii pe care i-am dat pe el (nu e chiar in halul asta, dar poti sa spui ca l-ai scapat de la etaj, din greseala, ca nu au cum sa verifice)

deci, da telefon la asigurator, asta e cea mai buna solutie, cum spuneam FOARTE PUTINI chiar au asigurare in rrrominica, iar eu stiu numai din auzite, nu am avut asigurare niciodata, am preferat sa investesc in folie full glue si husa UAG (Urban Armor Gear, cea mai buna anti-shock), ca sa protejez telefonul de spargeri, restul am grija mare sa nu mi-l fure si mai e si garantia care mai are inca un an