| Daryus3k2 a întrebat:

Salut, are mama un S7 Edge si in aceasta seara a remarcat ca microfonul nu-i mai merge. De exemplu cand suna pe cineva ea aude perfect dar cel care raspunde nu aude. M-a sunat si pe mine si la fel, faza e ca atunci cand ea da pe difuzor microfonul merge. A inchis telefonul, a dat si reset din fabrica dar degeaba. Microfonul se aude doar cand e telefonul pe difuzor. Sugestii?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema de contact la circuitul comun a difuzorului si microfonului.
Unicul lucru comuneste mufa de la casti+microfon sau circuitul (de masa) a mufei.

Pentru inceput incearca sa bagi o mufa jack de 4 contacte in mufa mama a castilor, misca mufa putin in laterale, dupa care scoate-l afara si incearca din nou dac a revenit "vocea" telefonului.

Daca tot nu merge, atunci du-l la un service sa verifice /schimbe mufa si circuitul de masa.

| ziftode a răspuns:

Un telefon are un microfon diferit pentru "difuzor", fata de ala cand vorbesti la telefon
asa ca microfonul de telefon e stricat, si in afara de garantie/service nu ai ce sa ii faci, si sper sa se poata schimba, ieftin, si sa nu trebuiasca schimbata toata placa de baza, ca atunci nu merita reparatia

| denisTiky a răspuns:

Sigur nu sprijineste telefonul de deget cand il tine la ureche si sa astupe microfonul cu el? |=

| VSC10 a răspuns:

Greu sa imi dau seama. e ceva din soft, clar.
Incearca sa stergi toate datele de la aplicatia telefon din setari, fa-i update de soft, verifica toate setarile legate de apeluri si sunet. Daca tot nu merge cel mai bine e sa il duci la service.

| Ghost01 a răspuns:

Intra in setarile de la sunet si dai tot la maxim, daca tot nu merge e stricat.

| eunusunttu a răspuns:

S a stricat nu ai ce sa i faci
Am pațit