| Ronny100 a întrebat:

Salut, as avea nevoie de niste ajutor.
Deci am un telefon marca Samsung, A6 2018 si as vrea sa il rootez cu scopul de a modifica ceva in fisierul build.prop.
Dar am niste nelamuriri si daca ma puteti ajuta voi.
Am garantie si stiu daca il rootez pierd garantia, dar daca il rootez cat am nevoie si dupa ii dau unroot, este posibil sa vada cei de la service ca a fost rootat in caz ca o sa il duc?
Si acum cei de la Samsung au securitate mare, antivirus etc. Daca il rootez oare se intampla ceva cu securitatea?
Intrebari stupide, dar e telefonul cam nou, si nu vreau sa pateasca ceva

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

Deci
Lasa-ma sa ghicesc vrei sa schimbi versiunea de Android din build.prop corect? Ei bine sa stii ca prin chestia aia nu schimbi versiunea de Android decat vizual, tu tot aceeasi versiune de Android vei avea. NU SE MERITA SA FACI ROOT DECAT PT ASTA

2. Da pierzi garantia
Si nu fi idiot sa-i faci root si dupa unroot, ca la garantie oricum ei te prind pentru ca din momentul in care i-ai facut root KNOX-ul este deja triggered, deci oricum ai da-o o sa se stie ca i-ai facut root.

3. Am...nu nu o sa se schimbe prea multe, decat ca dupa ce ii faci root mi se pare ca la primul boot o sa primesti un mesaj pe ecran cum ca sistemul a fost modificat intr-un mod neautorizat sau cv de genul si ca KNOX-ul este triggered, dar totul va fi in rest ok, asta daca nu strici tu ceva cu root-ul

Funda?

| Ronny100 explică (pentru Bogdan70001):

Mda mai bine nu il rootez mersi de ajutor.
Am vrut sa schimb in build.prop modelul telefonului ca sa imi instalez Always on Display laughing
Vreau de ceva timp aplicatia asta, doar ca nu e compatibil cu telefonul meu

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Ronny100):

NU merge asa. Daca faceai treaba asta nu erai nici pe aproape sa-l pcalesti