| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as dori sa achizitionez un smartphone in jurul pretului de 550 ron, ma gandeam la Motorola Moto E sau Asus Zenfone 4, ma poate ajuta cineva cu pareri sau recomandari va rog?
Precizez ca sunt interesat cel mai mult de performanta telefonului(sa nu aiba lag fara motiv) si o baterie decenta care sa tina macar 12 ore la folosire medie~mica.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Mai puternic, ca si hardware daca la asta te referi, e zenfone 4(cu destul de mult). La ce utilizare spui acum, ambele s-ar cam descurca, totusi moto e o sa fie in avantaj(ma refer la baterie). De altfel la cum spui tu ca il folosesti, E-ul ar trebui(tot teoretic) sa te tina si cu 50% mai mult decat la Asus(ideea e ca acel Asus, da, are hardware mai performant, dar procesorul la el consuma mai mult si bateria e mai mica daca e sa te uiti la numarul de mah).
Si legat de performante, ca discutam de procesor. Moto E e mai slab ca si hardware, da, dar are softul asemanator cu cel de pe Nexus-uri. Si astfel, recupereaza nitel din ce pierde pe langa Asus, care desi are hardware mai ok, softul fiind optimizat "proprietar" nu se misca la fel de bine ca in cazul la moto E. Nici unul nu e wow, dar eu parca as tinde spre moto E.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Http://www.phonearena.com/....../8278,8654
Performanta nu o sa o rupa nici unul. 12 ore nu te tine nici naiba telefonului care vrei tu de azi. Ai pretentii MULT prea exagerate.

| alex19994 a răspuns (pentru sltlp):

Scuze dar nu cred ca am fost destul de clar, eram destul de obosit, voiam doar sa stiu care ruleaza mai bine, e mai "puternic", si la utilizare. prin utilizare "mica/medie" ma refeream o zi normala unde utilizarea continua ar fi 1-2 ore in care nu faci decat cateva apeluri/asculti niste muzica/navighezi putin pe internet(20 min).nu ma astept la un smartphone la pretul asta sa faca imposibilul, voiam doar sa stiu ce ar fi mai bun pentru banii mei, iar site-ul pe care mi l-ai dat imi arata mai mult ce e "pe hartie", voiam sa stiu cum se comporta pe bune, scuze si multumesc.

| sltlp a răspuns (pentru alex19994):

Mai puternic, ca si hardware daca la asta te referi, e zenfone 4(cu destul de mult). La ce utilizare spui acum, ambele s-ar cam descurca, totusi moto e o sa fie in avantaj(ma refer la baterie). De altfel la cum spui tu ca il folosesti, E-ul ar trebui(tot teoretic) sa te tina si cu 50% mai mult decat la Asus(ideea e ca acel Asus, da, are hardware mai performant, dar procesorul la el consuma mai mult si bateria e mai mica daca e sa te uiti la numarul de mah).
Si legat de performante, ca discutam de procesor. Moto E e mai slab ca si hardware, da, dar are softul asemanator cu cel de pe Nexus-uri. Si astfel, recupereaza nitel din ce pierde pe langa Asus, care desi are hardware mai ok, softul fiind optimizat "proprietar" nu se misca la fel de bine ca in cazul la moto E. Nici unul nu e wow, dar eu parca as tinde spre moto E.