| david1234kerti a întrebat:

As dori sa stiu care este diferenta dintre un iphone 4 neverlocked si unul codat.Si as mai dori sa stiu daca eu sunt pe Orange si cumpar un iphone 4 la second hand codat pe Orange, mi-ar merge fara sa trebuiasca sa il decodez? Adica ma refer daca as putea sa transfer simul pe unul de iphone codat pe Orange

Răspuns Câştigător
| Soricelll a răspuns:

M-am interesat si daca este codat in Orange nu ai nici un fel de problema happy il poti lua si il poti folosi, doar ca nu va merge si in alta reteahappy

5 răspunsuri:
| ciotori a răspuns:

Unul codat este codat s-au blocat intr-o anumita retea, poate este din strainatate si la fel este blocat, poti sa il deblochezi dar este costisitor, daca este adus de afara circa 800 ron

| mrcs a răspuns:

1.Pai depinde pe ce este blocat ( ma refer blocat pe Orange Romania, o2 adica din Anglia), sunt multe retele din alte tari.
Da, daca ai lua un iphone 4 si iti merge, fara sa il deblochezi

| Soricelll a răspuns:

Buna!
Treaba cu iPhone codat si cel necodat e simpla : e posibil ca acel codat sa fie codat intr-o alta retea sau codat de tot, ceea ce inseamna ca ar trebui sa iti pui Cydia. Acum depinde de codare. Daca e codat pe retea sau altfel. happy Ideea e ca daca e codat, atunci cand faci update la soft, daca nu stii despre ce e vorba nu il mai poti folosi.

| david1234kerti explică (pentru Soricelll):

Acela care doresc sa il cumpar este codat pe Orange, ar putea aparea vreo problema atunci cand incerc sa ii fac update?
Si acel iphone pe care doresc sa il cumpar este codat pe oraange, iar eu sunt tot pe Orange, atunci as putea sa ii pun un sim de Orange si sa mearga ca la un neverlocked?

| Soricelll a răspuns (pentru david1234kerti):

Nu cred ca ar fi nici un fel de problema. Si daca ar fi, costa 50 de lei sa iti puna cineva soft-ul si sa iti puna si Cydia happy sau jailbreak

| Soricelll a răspuns (pentru david1234kerti):

M-am interesat si daca este codat in Orange nu ai nici un fel de problema happy il poti lua si il poti folosi, doar ca nu va merge si in alta reteahappy