| Quazar a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu daca e posibil sau nu sa clonez un telefon 100%, adica am un s8 si mi-am luat inca un s8 identic pentru ca cel vechi avea ecranul spart, ce as vrea sa stiu e daca il pot clona, adica sa mi se transfere tot, conturi de whapp, Facebook, gen sa se mute cu tot cu datele de logare si etc. Am 2 conturi whapp si nu mai am cartelele fizice, m-ar ajuta daca s-ar clona de ex whapp 100% pe celalalt s8. Am folosit smart switch dar nu a transferat decat aplicatii fara conturi de logare, poze, agenda, etc. Multumesc frumos happy

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face urmatoarea miscare SIGURA:
Mergi cu cele doua telefoane la un service, iar ei sa inlocuieasca display-ul spart din telefonul vechi cu cel din telefonul nou-cumparat.
Astfel, telefonul vechi va functiona la fel ca inainte, iar restul pieselor din telefonul nou le poti pastra ca piese de schimb (pentru alt eventual caz de defectiune).
Costul inlocuirii este relativ mic (pana la cca. 100 lei) sau poti lasa resturile telefonului nou-cumparat in schimbul manoperei (daca nu ai bani). In acest caz, poate mai ramai si cu ceva bani.
Totul depinde de intelegerea ta cu service-ul!

| GPA a răspuns (pentru Bula):

Ar fi și asta o variantă, dar i-ar mânca mai mulți bani service-ul decât dacă și-ar lua adaptorul de care i-am spus. Nu aruncă mai mulți bani și rămâne și cu Samsung-ul crăpat pe care o să-l folosească sau nu, sau o să-l facă bucăți și păstrează o parte din piese pentru un eventual schimb sau le vinde și iese în câștig.

| RoCkKiD a răspuns:

Pentru asta trebuie sa iti salvezi parolele in Samsung pass sia bia dupa o sa ai tot automatizat.

| GPA a răspuns:

Nu o fi spart în totalitate, poți folosi un adaptor în care sa introduci un mouse. Cât de distrus este ecranul? Dacă este complet avariat și nu mai poți identifica nimic pe ecran, mai ai o variantă. Să folosești un adaptor MHL alături de un splitter usb tip C :
Aici : https://catmobile.ro/......sj492.html

Nu poți clona toate fișierele unei aplicații, fișierele aplicațiilor sunt depozitate în mai multe partiții, adică în partiția de system și în partiția "Data". Singura partiție la care o aplicație de clonare (phone clone/smart switch) poate avea acces fără drept de superutilizator este partiția "data". Pentru că vrei să clonezi aplicațiile respective dintr-un loc in altul fără a pierde credentiale de autentificare, trebuie să folosești un tool care să-ți permită să extragi conținutul aplicației inclusiv din partiția de sistem, fără a fi nevoit să Rootezi telefonul. N-o să-ți fie la îndemână pentru că nu ai mai făcut așa ceva, în principiu ar fi trebuit să instalezi un custom Recovery (TWRP de preferat), să instalezi magisk (magisk este un proiect open source folosit pentru a roota telefoanele Android fără a modifica în mod direct configurația partiției de sistem, adică systemless, oferind permisiuni de Root, individual, aplicațiilor care solicită acest lucru), să descarci Titanium Backup și să faci backup complet la WhatsApp pe cardul SD sau pe o unitate OTG (USB). La fel și pe cel de-al doilea telefon, doar că la instalarea Titanium Backup selectai restaurare backup de pe cardul SD sau OTG pentru aplicația respectivă (ajungem și aici dacă nu se poate cu HeliumBackup)

Metoda ușoară pentru transferul aplicațiilor inclusiv din partiția de sistem, fără Root, este HeliumBackup. Este util în momentul în care dorești să clonezi diferite aplicații pe un alt sistem, migrând toate fișierele aplicației din toate partițiile (system, data și cache).
Descarci Helium și driverul pentru Samsung :
https://developer.samsung.com/sdp/file/0b770489-5d4e-4fff-b4d8-48f6a5950950

Helium
https://download.clockworkmod.com/carbon/CarbonSetup.msi

Apk:
https://apkhubs.com/en/helium-premium-app-sync-and-backup-apk/downnow/15724

De instalat trebuie să fie instalat și pe PC și în telefon. Pe telefon activezi debugging mode din setări -> opțiuni dezvoltator -> depanare (debugging).
Deschizi aplicația Helium, conectezi cablul USB la telefon, deschizi Helium și pe PC și selectezi căror aplicații dorești să li se facă backup. După ce faci backup, transferi fișierul "carbon" în celălalt Samsung, modifici permisiunile fișierului (read-only off), și aplici același lucru. Instalezi Helium, activezi depanarea și restaurezi backup-ul din fișierul Carbon.

Sunt unele aplicații pe care Helium nu le poate migra, cum ar fi aplicațiile bancare. Dacă nu înțelegi ceva întreabă-mă. În cazul în care nu poate face backup la WhatsApp, o să îți explic pas cu pas despre Odin/Heimdal, TWRP, magisk și Titanium.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Root

| Mtoni a răspuns:

Cred că nu este aplicație în play store care să copieze și conturile dar dacă mergi la un service de telefoane, s-ar putea, nu știu.