| Eduard198 a întrebat:

Salut as vrea si eu sa imi achizitinoez un telefon nu stiu ce sa aleg dintre un j5 2017 sau un Huawei p10 lite 2017, voi ce ziceti sa aleg dintre astea 2?

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

rolling on the floor
Mai intrebi? E si la reducere p10. xd

Acum pe bune, fiind absolut pertinent, tie care ti se pare mai bun?
De la bun inceput, daca stai sa le compari vezi asa :

In primul rand procesorul de pe p10 e mult superior, e un kirin 960 octa, cu 4 nuclee pe 2.4 ghz cortex a73 si celelalte 4 pe 1.8 cortex a53, pe cand Samsung-ul ala are tot un octa-core, doar ca de 1.6 ghz si doar pe arm cortex a53.

Apoi ai rezolutie mai buna a ecranului la p10, fata de j5 si totusi isi pastreaza ratia destul de bine, adica nu se va vedea pixelat sau cu prea mult noise, nu mai zic ca p10 are corning gorilla glass 5, pe cand Samsung sincer nu am idee, nu e specificat pe nicaieri, deci probabil are un gorilla glass 3 sau 4. Ambele au 5.2 inch, o dimensiune standard, fix intre telefoanele din generatia trecuta si phablet-uri (5.5")

Look-ul per total, mi se pare mai frumos finisat la p10, "Apple-ish", cu carcasa unibody din aluminiu si sticla, pe fata si pe spate, deci e foarte lucios deci recomand daca il iei si vine cu husa *cel mai probabil ca da* de silicon, sa o pui de la bun inceput pe telefon.
La Samsung e aceeasi idee, cu margini 2.5D la ecran, carcasa din aluminiu, unibody doar ca putin mai simpluta, si ca nuante, nefiind atat de "glossy" dar si mai rotunjit, avand cu 1 mm mai mult in grosime.
Ambele au amprenta, functioneaza bine pe amandoua.
Pot sa precizez ca Huawei-ul are niste functii 'smart' la amprenta, adica sa deschizi aplicatii sau sa faci poze din senzorul de amprenta, are si TwinApp, adica poti folosi pe Facebook si WhatsApp doua conturi diferite (pe numere diferite de telefon). si scheduling, adica programarea telefonului/setarilor/aplicatiilor sa faca ceva anume, mai exact poti sa setezi telefonul sa se stinga la o ora si sa se deschida la alta ora, acelasi lucru, poti seta si eye-comfort, care face ecranul mai galbui sau albicios, dar mai slab ca si saturatie, pentru orele tarzii, care poate fi si setat pe o scala.
Nu am idee daca Samsung-ul face aceleasi lucruri totusi.

Punctul forte al samsungului e camera.
Pe Samsung ai o camera principala (pe spate) de 13 MP in timp ce pe Huawei e doar de 12 MP, diferenta nu e extaordinara, au led-flash si sunt ambele bune ca si performanta.
Pe fata ai 13 MP pe amandoua, aceeasi tehnologie.

Au ambele tot usb 2.0 la incarcator deci nu cred ca ai sa vezi pe niciunul quick-charge.
Si la conectivitate sunt similare. Personal iti pot zice ca Huawei-urile au o viteza foarte buna de upload si download, fata de celelalte brand-uri. Eu am un honor 8 si isi face treaba ireprosabil si la web browsing, video-uri, nu fac diferenta intre date si wi-fi.
NFC au amandoua, adica Near Field Connect, care te lasa sa faci transfer de date numai cand apropii telefonul tau de altul, tot cu NFC, evident. In felul asta, senzorul cu infra-rosu e nelipsit, in partea de sus a ramei carcasei, care te ajuta sa transformi telefonul in telecomanda.

La memorie bate Huawei, cu 3 gb RAM si 32 gb ROM (stocare), fata de 2 gb ram, 16 gb stocare, avand in vedere si diferenta de procesoare sunt bine optimizate amandoua, dar diferenta este vizibila.

Bateria e de 3000 mAh la ambele, nedetasabila.

Eu personal as merge pe Huawei p10, dar presupun ca depinde de ce iti place, ca si stil, functionalitate, functii. eu doar le-am detailat, si sper ca te-am ajutat si nu te-am incurcat mai mult.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P10 lite ca e sexos si merge super. Plus ca seamăna cu iph la design și no, pare mai de fiță laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lua J5, te implor euu...sunt okay pentru astia mai nepriceputi la tehnologie, dar Huawei e mult peste.

| GoldenBoy17 a răspuns:

Alege un A5 2016, sau j5, dar in nici un caz P10

| ASMA14 a răspuns:

J5 2017 e marfa rau..si poti sa il blochezi cu amprenta.e fain rau si ca design

| Tukann a răspuns:

Salut...eu as zice J5 are caracteristici foarte bune, si eu sunt utilizator Samsung si ce pot sa spun e ca ofera rezistenta dealungul timpului

| Tukann a răspuns:

Salut ca utilizator Samsung iti recomand j5. Rezistenta foarte buna dealungul timpului

| Anonim234578890 a răspuns:

J5, am si eu si e foarte bun

| Donat a răspuns:

P10

| ArianaArianaSheryy a răspuns:

Samsung j5 2017, e superb.

| Miruna3397 a răspuns:

Cred că cea mai bună marcă de telefoane e Samsung!