| anonim_4396 a întrebat:

Azi am fost cu telefonul la service si mi-au bagat acelasi soft, dar optimizat mai prost. Daca mai apar actualizari de la Samsung, voi putea sa le descarc? sau nu se va putea pentru ca mi-a fost bagat alt soft in service

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Nu sunt 100% sigur la ce se referă acel Oficial şi nici cum să verifici dacă softul e pi_ratat. Actualizările vor fi de la Samsung (100% originale). Niciun hacker nu stă să crack-uiască update-urile fiindcă nu e nevoie.

Recomand în continuare să faci o vizită la service şi să le ceri nişte informații. Dacă nu vor face nimic, foloseşe Samsung Kies (e program oficial de la Samsung).

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai ăia de la service stiu, de ce nu i ai intrebat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Samsung? Service? Soft? Scuză-ma, dar ești fraier rău...

| SonicAndrei a răspuns:

Sistemul de operare ar trebui să fie acelaşi. Ar trebui să poți instala în continuare actualizări ca şi cum nu s-ar fi întâmplat nimic.
Dacă ai fost la un service oficial Samsung, atunci softul nu poate fi mai prost optimizat. Probabil sunt alte procese care rulează în fundal.
Ce telefon ai? Ce versiune de Android ai acum? L-ai trimis în garanție, la un service oficial Samsung sau la un service general pentru telefoane?

| Rizu_Mihai_2003 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Am un j7 (2016) si am fost la service general pentru telefoane, la mine în uras este doar un service

| SonicAndrei a răspuns (pentru Rizu_Mihai_2003):

Dacă era în garanție, atunci trebuia predat la magazinul de unde l-ai cumpărat. De obicei, dacă îl duci la un alt service în perioada garanției, se pierde garanția.
Probabil cei de la service doar ți-au resetat telefonul la setările din fabrică, o operațiune pe care ai fi putut să o faci și tu acasă, chiar și cu telefonul blocat de Google: https://www.youtube.com/watch?v=K7kkWr3PLKY&ab_channel=Androidro.ro

Poți descărca Samsung Kies ca să-ți faci backup complet la telefon și să instalezi manual ultima versiune de Android pentru J7 2017: https://www.recovery-android.com/firmware-upgrade-with-samsung-kies.html

| Rizu_Mihai_2003 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Am incercat sa-l resetez din fabrica dar imi zicea sa bag contul de Google care fusese sincronizat pe telefon ( eu acel cont nu-l mai aveam pentru ca il aflase cineva si schimbase parola ) si cei de la service mi-au instalat softul pentru J7 2016 dar are unele probleme..si voiam sa stiu : Daca mai apar actualizari de la Samsung pentru J7 al meu, voi putea sa trec la softul original?

| SonicAndrei a răspuns (pentru Rizu_Mihai_2003):

Probabil ai și acum un cont de Google pe telefon. Nu cred că e cel vechi din moment ce nu-i mai ști parola (la resoftare se șterge contul din telefon, deci trebuie pus din nou). Dacă îți faci un cont nou de Google și îl pui pe acela în telefon, atunci ar trebui să te lase să-l resetezi.
Sistemul curent de operare din smartphone-ul tău este, cel mai probabil, original, dacă ți-au rămas toate funcționalitățile active. Poți verifica și seta acest lucru cu Samsung Kies. Ca să verifici mai rapid poți instala o aplicație precum „Phone INFO" (caută „Samsung info" pe Magazin Play) sau intrând în Setări -> Despre dispozitiv -> Stare -> jos de tot ar trebui să scrie Oficial.
Iată aici un tutorial pe română: https://cristianls.ro/......galaxy-s4/

Sunt destul de sigur că vei primi actualizări în continuare, dar, dacă nu ești 100% sigur sau mulțumit de versiunea actuală de Android, o poți reinstala folosind Samsung Kies.

| Rizu_Mihai_2003 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Andrei, la mine in telefon la Stare scrie OFICIAL, dar pe mine nu ma lasa sa pun telefon si daca dau pe descarcare automata actualizari mi se feschide abia peste 10 minute se deschide..eu vreau doar sa stiu daca pot sa ma intorc la softul original prin acualizarile care mai apar de la Samsung..doar un raspuns la aceasta intrebare
Oricum apreciez ca imi raspunzi

| SonicAndrei a răspuns (pentru Rizu_Mihai_2003):

Nu cred că actualizările vor face softul oficial. Cred că e ca pe calculator. Chiar dacă ai Windows pi_ratat vei primi update-uri, dar Windows-ul tot piratat rămâne.

Cel mai bine mergi la cei de la service şi îi întrebi ce Android ți-au pus. Mi se pare că legal ai dreptul la garanție din partea lor şi, dacă le demonstrezi că telefonul merge greu după resoftarea lor, ei trebuie să ți-l „repare" din nou gratuit.

| Rizu_Mihai_2003 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Inteleg.dar la mine in telefon zice ca este Oficial..deci sa inteleg ca softul este tot original, dar nu acelasi sa zic asa..deci tu ce crezi? O sa primesc actualizari de la Samsung sau actualizari piratate?

| SonicAndrei a răspuns (pentru Rizu_Mihai_2003):

Nu sunt 100% sigur la ce se referă acel Oficial şi nici cum să verifici dacă softul e pi_ratat. Actualizările vor fi de la Samsung (100% originale). Niciun hacker nu stă să crack-uiască update-urile fiindcă nu e nevoie.

Recomand în continuare să faci o vizită la service şi să le ceri nişte informații. Dacă nu vor face nimic, foloseşe Samsung Kies (e program oficial de la Samsung).

| xSega a răspuns:

Și de ce ma rog i-ai schimbat softul?

| Rizu_Mihai_2003 a răspuns (pentru xSega):

Cineva mi.a spart contul de google si mi.a blocat telefonul..si nu mai puteam sa fac nimic

| MaoItsMe a răspuns:

Daca mai primesti actualizari o sa poti sa faci upgrade la ele fara nici o problema dar depinde si de telefon, ai putea sa nu mai primesti actualizari sa faci update

| RayVagos a răspuns:

Da, vei putea. Numai bine! : )