| Floryn9 a întrebat:

Azi un coleg de la scoala mi-a zis ca si-a actualizat Androidul, avea unul mai mic dar acu are 4.4.4 la telefonul Huawei Ascend Y300 si a zis ca era cat pe ce sa-si strice telefonul, dar nu a patit nimic, si cu ocazia asta are mai multe chestii pentru telefonul lui. Eu am un telefon Samsung Galaxy S3 mini, cum ar trebui sa-mi actualizez Androidul? Al meu e 4.2.2. Si este vreo sansa sa se strice telefonul meu? Funda pentru niste explicatii clare si sigure.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Actualizare e pentru a face telefonul sa mearga mai bine, in rau nu o sa fie.

| Floryn9 explică (pentru mgtow):

Si nu se strica? Adica daca apar erori dupa poate nu mai functioneaza!

| mgtow a răspuns (pentru Floryn9):

Nu apar erori

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi metodele OFICIALE de update la linkul :
http://www.samsung.com/uk/support/usefulsoftware/FOTA/

NU vă sfătuiesc să faceţi update neoficial, root ori să instalaţi Custom-ROM!

Toate cele bune.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu am tot s3 mini. Din ce stiu nu exista inca actualizare la 4.4 kitkat. Mai ai rabdare.

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Eu am gasit-o, dar tu ti le faci?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Floryn9):

Daca ai gasit-o da-mi link ca eu am verificat ultima data acum 3 saptamani si nu era nici un update.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Floryn9):

Deci fii atent, pot exista upgrade-uri tip cyanogen mode sau ma rog neoficiale, pentru alea iti trebuie telefonul root-at. Nu te baga, lasa-l in pace.

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Plus ca acel coleg a gasit si el acea actualizare, si ii merge perfect! Uite-o:

http://au.ibtimes.com/......roid-4.htm

https://www.youtube.com/watch?v=t6jtqFtV2_g

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Floryn9):

Deci nu ma intereseaza ce-a facut ala. Tot custom rom e, scrie clar acolo, intelegi ce-i ala CUSTOM? Si trebuie sa-ti rootezi telefonul. Nu e ca si cum ti-ai instala avg-ul. In plus cele mai bune custom rom-uri sunt de la cyanogen, nu stiu ce si-a instalat colegul tau daca vrei sa risti sa-ti bulesti telefonul n-ai decat. Eu zic ca daca tii musai sa-l duci la cineva care se pricepe si-a mai facut.

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Aha, nici eu nu vreau sa ma risc, asa ca nu fac acea actualizare, el a zis ca era cat pe ce sa nu-i mai mearga telefonul! Tot daca sunt mai multe aplicatii si toate din astea noi pentru 4.4.4 KitKat!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Floryn9):

Ala nici nu e kitkat, kitkat e din cate stiu eu 4 4 2

de-aia e mult prea dubios. mai bine daca nu te lasi, mergi pe cyanogen, ce ti-am dat eu ca link.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Deci nu exista inca upgrade-ul oficial. Poti asa cum am zis cu un custom ROM, numit cyanogen mode 11 special pentru s3 mini.

http://www.android.gs/......-firmware/

O faci pe riscul tau, eu nu am de gand sa-l folosesc fiindca telefonul inca e in garantie, cumparat recent.

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Pai si al meu e tot in garantie. Dar ce poate pati?

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Tu iti faci acea actualizare pe care ti-am dat-o eu?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Floryn9):

In primul rand daca e in garantie cand vei avea probleme indiferent daca iti merg aceste custom rom-uri, din cauza ca n-ai facut update cu ceva oficial, cei de la garantie refuza sa-ti repare telul gratis in garantie. aia se intampla.

| Paul_Bogdan_1998 a răspuns:

Eu nu recomand sa va actualizati androidul telefonuli/tabletei... Pot duce la stricarea interna a sectorului root din sistem! Nu va faceti actualizari la android riscati sa ramaneti fara telefon/tableta/smartphone...etc!