| almaz a întrebat:

Salut băieți. Vreau să-i cumpăr mamei un telefon de la Huawei. Vreau câteva argumente Pro și Contra de la cunoscători. Din câte am auzit, ei nu mai au acces la play market de la google. O să-i simta lipsa? Are de unde descărca aplicații gen Facebook, whastapp ș.m.d? Exista alta alternativă la google? Vă întreb pentru că eu toată viața am folosit iPhone și nu prea mă pricep la android. Mulțumesc tare mult anticipat.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca exista absolut toate aplicatiile pentru iPhone sunt create si pentru android (Samsung, Huawei, samd).
Totul, dar absolut totul functioneaza la fel, doar ca iphone-ul are un pret nejustificat de mare, pe langa android, care are acceasi calitate si functie.
Pentru linistea ta sufleteasca, uita-te la aplicatiile de FB dupa google sa vezi ca sunt toate dublate, cu varianta si pentru android si pentru iphone. Garantez ca nu vor fi probleme.
iti garantez ca atat Huawei cat is iPhone nu sunt diferite ca functionalitate, updateuri, aplicatii pentru site-urile de socilizare si tot ce instalezi pe iPhone poti instala si pe Huawei cu exceptia ca instalezi versiunea pentru android.
Folosesc Huawei de 3 ani si sunt f multumita cu el, avand 4 casute de email pe el, FB, Whats app, Skype si cate si mai cate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

"isPhone"? De ce "is"?
Androidul este perfect. Doar ca 'mericanii nu mai ofera serviciile Google celor de la Huawei. Acolo in lumea ta nu s-a aflat inca? Cei de la Huawei ai dezvoltat propriile aplicatii. Bune. Doar ca sunt mai greu de accesat de europenii necunoscatori. Asa ca, nu mai garanta nimic inainte de a te documenta!

| anonimg a răspuns:

Recomand un Nokia sau un Samsung cu baterie cât mai mare. Acestea sunt bune în zone cu semnal slab (mai ales Nokia).
Niciodată alternativa nu se ridică la calitatea originalului.
Huawei este într-adevăr bun pentru cameră, dar numai dacă este vorba de un flashgip la fel de scump ca și un iPhone.
De ce vrei neapărat Huawei? Dacă locuiește în oraș atunci merge și un Xiaomi (mai ales daca îi este de folos și senzor de infraroșu pe post de telecomandă).
Dacă are nevoie de NFC atunci te orientezi la un telefon cu această funcție.
Te-ar ajuta mult site-ul:
www.gsmarena.com

| Zuzu1991 a răspuns:

"un telefon de la Huawei"
m-ai pierdut... iti urasti mama sau esti chinez?
Huawei nu mai are Android, asa ca e un rahat PUR chinezesc, chiar alea care inca mai au Android a venit cineva aici si s-a plans ca i-au disparut google play si chrome

deci, daca iti iubesti mama si nu esti chinez, atunci ia-i un Samsung

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca vrei Huawei ia Nova 5t. E ultimul Huawei cu Google, e ieftin si e foarte bun. Il are si mama.
Nu te sfatuiesc sa ii iei telefon fara aplicatiile de la Google, nu are rost sa se complice. E destul de greu sa folosesti un astfel de telefon.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Sunt și eu de aceeași părere cu tine. Mai ales pentru cineva care nu se pricepe nu trebuie luat Huawei fără servicii Google. Ori Huawei nova 5t, ori Huawei P30 lite dacă vrei Huawei (mai bun e nova). Ambele telefoane sunt super pentru un utilizator obișnuit.

| almaz explică (pentru anonim_4396):

Huawei P30 lite are acces la google?

| anonim_4396 a răspuns (pentru almaz):

Da, P30 lite are.

| NLS a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pentru o persoana care nu se pricepe la tehnologie, exact aceasta ar fi si alegerea mea, din tabara Huawei.
Sau P30/Pro.

Eu in schimb as fi dispus sa incerc ceva fara Google, si sa-mi instalez eu serviciile. Altii au reusit, nativ, fara masina virtuala.
Problema e ca nu prea am ce alege de la ei, P40 Pro e foarte bun la foto si orice altceva, insa sta prost la capitolul sunet.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru Jassmina care ma ignora (poate imi spune si de ce):
Intrebarea nu era despre iphone si android ci despre cat de diferit e un telefon de la Huawei fata de unul "normal" cu aplicatiile de la google

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu iti face griji nesimtita asta igonora pe toata lumea care i-a dat candva un raspuns care nu i-a fost pe plac. Este o batrana fara viata personala care nu are ce face.

| DaniTDCI a răspuns:

Recomand Huawei, în momentul actual ma bucur de serviciile Google, dar pe viitor ma îndrept spre p40

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai telefoanele lansate după neînțelegeri sunt afectate, însă nu și telefoanele lansate inainte. Și da, o să îi simtă lipsa dacă folosește aplicații de gen banking, glovo uber, sau alternative lor. Aplicațiile nu vor rula corespunzător și nu va avea acces la nici un serviciu google ( gmail, Youtube, etc). Unele jocuri nu vor rula. Nu te lua după ce găsești pe internet, tutoriale prin care și-au instalat servicii google pe un telefon interzis. Fericirea ține pe moment, când google va sesiza acest aspect va bloca accesul și nu mai poți folosi. Și eu am folosit Huawei timp de 2 ani, un Huawei P smart 2019 care din fericire a fost cumpărat înainte de neînțelegeri și nu a fost afectat. Telefon bun, apropo. Și astăzi, chiar dacă am trecut la Samsung, telefonul încă este pornit și la vara îl voi folosi pe post de GPS când mă deplasez pe bicicletă. În ultimii doi ani l-am folosit inclusiv GPS + apeluri, poze, internet și am făcut ture pe bicicleta chiar și 13 ore pe drum și bateria a ținut cu aplicația Huawei Health pornită. De asemena, nici Huawei Nova5t nu este afectat și este un telefon bun ca specificații. Însă greu să găsești stoc cu prețul corect și numai pe eMAG îl găsești vândut de marketplace la preț exagerat de scump ( chiar și 1800 lei). Dacă vrei Huawei Nova 5T cauta stoc vândut de Emag, prețul va fi în jur de 1200 lei. În rest nu îl găsești cam nicăieri, eu l-am cautat ( chiar și online) prin magazine Altex, Flanco, Mediagalaxy ( care este același lucru cu Altex, dacă nu știai - - două magazine diferite, aceeași companie ) sau Huawei Store însă nu am găsit stoc deloc.
Cu 1800 lei cumperi A72 de la Samsung care a fost lansat recent. Și eu am avut de ales dintre Huawei Nova 5T și Samsung ( care o fi el) si cum nu am găsit stoc Huawei Nova 5T vândut de Emag, am cumpărat de la altex Samsung Galaxy A71 după ce am prins și o reducere de preț. Restul telefoanelor Huawei, cele care vin fără servicii google, doar specificațiile sunt interesante că un rest un mare dezavantaj.

Pentru mama ta dacă vrei doar Huawei P Smart 2019, Huawei NOVA 5T sau alternative. Sunt și alte telefoane Huawei lansate și înainte de acestea. Poți consulta lista telefoanelor Huawei, inclusiv cele care au servicii google și care nu, pe gsmarena ( site-ul)

EDIT : ca să dau un răspuns comentariilor de mai sus, Huawei P30 LITE este chiar un telefon bun, are servicii google și are specificații identice cu P Smart 2019. Poți compara telefoanele tot pe gsmarena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nici tu nu te pricepi, mama ta sigur nu se va descurca. Mai bine renunta la ideea de a-i lua un telefon scump pe care sa-l foloseasca doar ca telefon, fara internet. Ia-i alt tip de smartphone.