| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Bateria telefonului arata mereu 100 %.
Care ar fi solutia?
Multumesc!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lasa-ti telefonul sa se descarce complet (pana ce se opreste) + inca 1-2 zile sa stea neincarcat, oprit.
Dupa aceasta descarcare pune-ti telefonul la incarcat, iar cand este complet incarcat (nu mai indica incarcare), atunci si doar atunci pornesti telefonul.

In mod normal, dupa aceasta "operatie" problema trebuie sa fie rezolvata.
Daca problema persista, atunci doar la service se poate repara, fiind necesara schimbarea circuitului de incarcare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Adică, ai nonstop bateria încărcată?
Mamăăă, ce norocoși se nasc unii! ))

| Invictusman a răspuns (pentru floresdemayo):

Tu vorbești? Nu vezi ce chip angelic ai laughing și ești și super smart pedeasupra. Ești printre puținele persoane de aici care nu ai probleme la mansarda.

| Simpatic a răspuns (pentru floresdemayo):

Da,dar este o anomalie iti dai seama, bateria telefonului se descarca si in stand by incet-incet, desi stand doar 100% ceva e defect acolo

| floresdemayo a răspuns (pentru Simpatic):

Eu glumeam! ))

| Simpatic a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu mi-am dat seama, sorry laughing

| gabicoo a răspuns (pentru Invictusman):

Să știi că aici pe TPU "toți suntem puțin luați" vorba lui F. Pittiș! Caută melodia pe Youtube = Pasărea Colibri/Florian Pittiș - "Toți suntem puțin luați"!
winking

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Auzi, cu banii din portofel, nu ai aceeași problemă? ))

| gabicoo a răspuns:

E o eroare = un bug! Ține de Android nu de baterie!

Lasă telefonul să se descarce complet = îl ții deschis iar când bateria ajunge la zero telefonul se închide singur! După asta îl pui la încărcat și îl ții până crezi tu că a ajuns la 100%!
După asta îl deschizi și începi să-l folosești și vezi dacă nivelul bateriei începe să scadă! Așa ar trebui să se întâmple. Un ciclu descărcare/încarcare completă ar trebui să-l facă să-și revină!

Altă variantă ar fi revenirea la setarile din fabrică!

Eu am avut problema asta cu o petardă de tabletă E-Boda! Am aplicat chestia cu descărcarea/încarcarea și a avut efect pentru o perioadă, la fel și cu revenirea la setările din fabrică! Până la urmă am dus tableta în sevice și au resoftat-o! Asta a avut efect!

| Invictusman a răspuns:

Da un reset factory, dacă nu merge nici asa o poți schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Felicitari esti unicul proprietar al unui dispozitiv perpetuum mobile. Te asteapta premiul Nobel.
Chinezii vor fi gelosi ca deti solutia energiei infinite.
Pe langa asta cred ca e doar un bug de soft.