| MarYaNM a întrebat:

Salut, cand eram mic aveam un suport de telefon de tip scaun mic unde puneai telefonul.

Inauntru avea o mica placa de baza cu baterie mica si cu un beculet care inainte sa te sune cineva cu 2-3 secunde palpaia.

La fel si cand sunai si pe toata durata apelului acel beculet rosu se aprindea.

Am tot cautat pe net asa ceva dar nu am gasit. Nici nu stiu cumse numeste. Pe mine ma intereseaza strict acel dispozitiv sau ceva ce face aceladi lucru.

Răspuns Apreciat de Editori
| hacktek a răspuns:

Erau nişte stickere care se lipeau aproape de antena telefonului, şi se alimentau din câmpul electromagnetic produs de antena telefonului în momentul când aceasta emite.
Funcţionau pe acelaşi principiu prin care boxele/amplificatoarele analogice sconteau câteva pocnete scurte înainte ca un telefon din apropiere să primească apel, sau când un telefon din apropiere iniţia un apel.
Ţin să precizez că acest lucru se întâmplă numai la frecvenţe de 900 MHz, nu şi pe frecvenţele de 2100 MHz în sus. Telefoanele cu 3G, 4G nu vor face această interferenţă.

| MarYaNM explică:

Sti cumva cum se numea, sau daca mai exista pe piata de vanzare?

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Epoca trecuta
si bunicul avea telefon cu manivela
inainte sa dea telefon trebuia sa dea la manivela sa se incarce linia
apoi mai dadea la manivela din cand in cand

era din ebonita si in general vorbea la Moskova cu el

ce vremuri apuse

LICURICI se numea

| Iote a răspuns:

Adica palpaia cand te suna cineva, dar telefonul suna cu intarzaiere. happy Probabil nu se mai gaseste dispozitivul pentru ca erau facute dupa modelele de telefon.

| MarYaNM explică (pentru Iote):

Nu era special pentru un anume tip de telefon. Nu era o intarziere asa cum zici ci 2 secunde ca suna imediat telefonul. Era ca un fel de receptor.

| hacktek a răspuns:

Noi îl numeam "licurici", dar cu siguranţă nu se mai găsesc.
Dacă găsesc vreun link postez aici...