| 13kill13 a întrebat:

Salut! Care e mai bun?(pe care l-ați alege voi - făcând abstracție de preț)
•Samsung Galaxy s10 plus
•Huawei P30 PRO
•Huawei P40 (simplu, nu PRO)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

De procesorul acela putin mai bun - nu ai neaparata nevoie, Kirin 980 se descurca foarte bine in orice.

Cu 5G, treaba e relativa, eu nu am nevoie de el deocamdata.
Insa ce e important, e Wi-Fi 6... (foarte important)
Si UFS 3.0
iar astea 2, impreuna cu 4K60 pe camera de selfie, precum si blitzul dual de pe spate, m-ar face sa ma indrept catre P40.

Insa pierzi IP68, "castigi" o baterie mai mica, camera e mai slaba putin...

Trebuie sa te hotarasti ce e mai important pentru tine, degeaba alegem noi.

Cum ai spus si tu, peste serviciile Google se poate trece, si pentru YouTube recomand in orice caz YouTube Vanced.

Vezi exact ce stie si ce poate unul si altul, pe GSMarena de exemplu.
Nu e ca si cum n-ai avea habar.
Mai departe e alegerea ta, in functie de nevoi.
Si eu cand am ales P10 Plus am renuntat la iPhone, Sony, LG si Samsung, pe baza cantaririi anumitor criterii.
Si nu-mi pare rau deloc.

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

P30 Pro, pentru ca nu are Exynos
P30 Pro, pentru ca are servicii Google si face poze demne chiar si de 2021.

| 13kill13 explică (pentru NLS):

Dintre p30 pro și p40 zici ca 30-ul iese învingător?
P40 pare sa aibă totuși un procesor mai bun, are 5g și din câte văd filmează și mai bine. Pe de altă parte p30 pro are un design mai plăcut, camera pare mai profesională, are încărcare mai rapidă și are și wireless charging...

| suntserios a răspuns (pentru 13kill13):

P40 nu are servicii google din ce stiu eu deci iese din prima din discutie

| 13kill13 explică (pentru suntserios):

Nu îl văd neapărat ca un inconvenient... din câte am văzut sunt alternative cu care te obișnuiești la un moment dat și îți acoperă necesarul de aplicații

| suntserios a răspuns (pentru 13kill13):

Gmail
gmaps
si Youtube.

practic asta folosesc cel mai mult din tot telefonul.
fara ele pentru mine nu mai are sens telefonul.

| NLS a răspuns (pentru 13kill13):

De procesorul acela putin mai bun - nu ai neaparata nevoie, Kirin 980 se descurca foarte bine in orice.

Cu 5G, treaba e relativa, eu nu am nevoie de el deocamdata.
Insa ce e important, e Wi-Fi 6... (foarte important)
Si UFS 3.0
iar astea 2, impreuna cu 4K60 pe camera de selfie, precum si blitzul dual de pe spate, m-ar face sa ma indrept catre P40.

Insa pierzi IP68, "castigi" o baterie mai mica, camera e mai slaba putin...

Trebuie sa te hotarasti ce e mai important pentru tine, degeaba alegem noi.

Cum ai spus si tu, peste serviciile Google se poate trece, si pentru YouTube recomand in orice caz YouTube Vanced.

Vezi exact ce stie si ce poate unul si altul, pe GSMarena de exemplu.
Nu e ca si cum n-ai avea habar.
Mai departe e alegerea ta, in functie de nevoi.
Si eu cand am ales P10 Plus am renuntat la iPhone, Sony, LG si Samsung, pe baza cantaririi anumitor criterii.
Si nu-mi pare rau deloc.

| Zuzu1991 a răspuns:

Samsung... forevah

| NotNamed a răspuns:

Samsung. Huawei s-a dus pe pl rau de tot. Au probleme grave cu licentele si multe device.uri desii sunt bune nu mai primesc actualizari de sistem.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Huawei-ul cu preț mai mic, pentru că nu-l folosesc pentru cine știe ce ca să mă intereseze detaliile dintre cele două, gen să stau să analizez totul,, la sânge,,

| 13kill13 explică:

Vă rog să și specificați de ce... m-am uitat peste review dar unul tot vine cu ceva în plus față de celălalt și nu mă pot hotărî. Poate v-au trecut prin mână și vorbiți din experiență