| qieiqpalz a întrebat:

Salut, caut un telefon pe termen lung..am de ales intre Samsung m30s si redmi note 8 pro..caut ecran amoled si baterie mare(m30s) dar vreau si un telefon de durata..adica sa aiba procesor bun sa țină.(redmi note 8 pro) Daca ar fi avut note 8 pro ecran amoled l-as fi luat dar na..va rog sa fiti obiectivi! Multi zic ca note 8 pro ..va rog haideti cu argumente de ce m30s sau 8 pro.

3 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ce inseamna telefon pe termen lung?
Se degradeaza moral inainte sa se termine fizic.
As alege redmi:
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9818&idPhone2=9812

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefoanele sunt cu mult in urma PC-urilor. Din aceasta cauza, la telefoane se aplica legi de productie care presupun dublarea capacitatii de stocare la fiecare generatie, imbunatatiri majore in performanta si multe altele. Din aceasta cauza, nu se cauta optimizari software, iar telefoanele vor fi inutilizabile in max. 4 ani de la achizitie (daca e vorba de mid-range sau high-end). Daca iei ceva ieftin, nici un an nu trece si nu va mai rula mare lucru. Mai ieftin iesi daca iti faci inventarul cu aplicatiile si functiile necesare tie, si iei cel mai ieftin telefon care sa le cuprinda. Iti creste cerinta, iei altul mai bun. Hardware cam greu sa se intample ceva in 2020 cand majoritatea circuitelor integrate sunt de dimensiuni masurate in nanometri si produse de doar cateva fabrici.

| PsyhoChild a răspuns:

Redmi scoate poze misto. recomand