| Florin_Petrica_1999 a întrebat:

Salut,ce înseamnă gyroacop senzor?

2 răspunsuri:
| pufipo a răspuns:

Giroscopul este un senzor intern al telefoanelor mobile inteligente (smartphones), dar care poate fi regasit si in tablete, si care poate sesiza miscarea pe sase axe (impreuna cu accelerometrul, fiecare dintre ele avand cate 3 axe). Telefonul sau tableta pot sesiza pozitia sa in lume, in raport cu gravitatea.

Functionarea giroscopului se bazeaza pe conservarea impulsului unghiular; un corp care se roteste in jurul propriei axe tinde sa-si pastreze aceasta axa de rotatie si se va opune unui impuls perturbator cu un altul, de-a lungul unei axe perpendiculare pe axa de rotatie si pe axa impulsului perturbator.

| Doc_Marty_1998 a răspuns:

Giroscopul este un senzor al telefoanelor mobile.