| BezeaToxica a întrebat:

Ce inseamna IT? E ceva cu calculatoarele? La cei cu telefoanele cum li se spun? Si ca sa programezi telefoane sau sa lucrezi intr-un centru de telefoane(ceva gen Samsung)iti trebuie scoala?

2 răspunsuri:
| powergirl a răspuns:

IT s. singulare tantum Tehnologia informației; acronim (scris doar cu majuscule) pentru englezescul information technology însemnând „tehnologia informației" (Microsoft se înfruptă din IT-ul românesc). Când însoțește un substantiv are valoare adjectivală (industria IT, sectorul IT etc. – care privește tehnologia informației). [ < engl. IT ]

mai simplu tehnologia informatiei doar ca in engleza vine invers ca la noi. scoala si poate cere si calificare in asa ceva daca lucrezi in centru de telef

| greyhound a răspuns:

It - information technology
telecom - domeniul telefoniei
e de preferat unu' care are facut si absolvit un liceu si o facultate de informatica atunci cand se pune problema recrutarii lui intr-o companie IT sau telecom fata de unul care nu are nici un fel de istoric academic, totusi sunt destule exemple de tipi fara scoala care au facut cariera in domeniul asta