| YoChriss a întrebat:

Ce inseamna la iPhone blocat in iCloud? Am auzit ca nu se poate rezolva. Cine imi spune de ce se intampla asta si ce inseamna, va primi Funda!

Răspuns Câştigător
| Temmp0 a răspuns:

Vai de capu tau de paralel. Taci dracu daca nu stii ce inseamna, incurci omu aiurea.

Acu sa iti explic clar ce inseamna.
Echivalenta : Android : cont Google - iOS : cont iCloud

Cand deschizi pentru prima data iPhone-u, te pune sa iti bagi un cont iCloud sau sa iti creezi unu.
Echivalenta : La android te pune sa iti adaugi un cont Google ( doar daca ai, si doar daca vrei. Asta e o diferenta )

DAR, la Android daca iti este furat telefonul, cu un Factory reset se sterge TOT din telefon, adica si contul Google. ( Sunt unele aplicatii anti-theft care sunt facute sa nu se stearga, nu insist pe tema asta - exemplu - cerberus ). Deci daca iti fura telefonul, in 2/3 min. e nou, si gata de folosire. Asta e la Android.

La iOS lucrurile stau TOTAL ALTFEL. Ok, sa spunem ca ai un iPhone 4, 5 etc. Ti-ai bagat contul tau iCloud. Cineva iti fura telefonul. Si individul daca nu e informat, el crede ca daca va da un Factory reset repede, scapa de tot. Eee, uite ca nu e asa. Contul de iCloud ramane, si nu il poate scoate decat cel care stie parola, adica proprietarul. ADICA nici macar nu poti intra in telefon, pur si simplu ramane la prima fereastra in care iti cere ID Apple si parola.

De aceea daca tu cumperi un telefon, e bine sa rezolvi aceasta problema, adica sa ii spui vanzatorului sa scoata contul iCloud ( scrie pe site-u Apple cum sa faci asta ).

Sunt 2 variante daca el nu stie parola : Ori e furat telefonul, ori baiatu chiar nu isi aduce aminte parola. Sa nu te increzi in scuze de genu : Iti trimit eu parola ca o am scrisa acasa, etc etc... Ca nu prea e adv. Asta e clar.

De aceea sunt si mai ieftine.
Inca se lucreaza la o metoda de a trece de acel pas, si de a scoate contul iCloud vechi. Dar nu e clar cat va mai dura pana e gata.

Daca mai ai vreo nelamurire, just ask me!

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

ICloud blocat - acea aplicatie n-o mai poti folosi!
Nu se mai poate debloca!
Se blocheaza cand sunt incalcate niste reguli (nu le stiu exact care) sau cand tel. este furat! (l-ai cumparat de la cineva care l-a furat)

| YoChriss explică (pentru Temmp0):

Vreau sa cumpar un iphone second hand de la amanet. Am o cunostinta si mi l-a dat sa vad daca imi place si daca il pastrez sau il dau inapoi. Dupa ce l-am incercat l-am resetat complet (setarile si memoria). Cum aflu daca a mai ramas vreo urma de iCloud in el? Primesti funda daca imi raspunzi si la aceasta intrebare.

| Temmp0 a răspuns (pentru YoChriss):

Băi omule, tu nu intelegi? Cand il deschizi, iti cere direct contul iCloud daca e blocat iCloud. Sa iti mai explic odata. Blocat iCloud inseamna ca are cont bagat in el, si nu mai stii parola sa intri in cont. Contul iCloud pentru iPhone e ca un sigiliu, il desfaci doar daca stii ID si parola. DAR daca te lasa sa intrii in prima pagina, aplicatii etc etc. Inseamna ca nu e blocat. Ti-ai bagat contul tau iCloud? Dacă te lasa sa umblii prin el, inseamna ca nu avea cont bagat in el, sau daca avea era sters. Fa ce scrie aici daca vrei sa fii sigur.

https://support.apple.com/ro-ro/HT5661

DAR, ai mare grija la urmatoarele aspecte :
Sa nu fie blocat in retea. Adica sa nu poti folosi ce retea vrei tu. Unii il deblocheaza GEVEY-Sim ( adica pune un micro-cip sub cartela sa pacaleasca telefonul- dar sunt multe probleme aici. De exemplu, una ar fi ca e compatibila acel microcip doar cu o versiune f. veche de iOS, si multe altele. ) si R-Sym care la fel nu e buna!

Daca nu ai nici o astfel de problema, e super ok. Sa nu uit ceva, I-a cu tine o cartela pe care sa ai NET! si sa poti verifica daca iti merge netul, sa fii sigur ca nu e deblocat GEVEY-Sim sau R-Sym, pentru ca sunt probleme mari cu netul la astfel de deblocari.
Testeaza-l cu o cartela de net, apeluri, mesaje... Daca merge... e ok. Si daca zici ca i-ai dat reset, inseamna ca poti umbla in el, si inseamna ca ai bagat contul tau iCloud ( altfel nu poti intra. )

Tu fa ce scrie in linkul ala, in felu asta iti mai cureti odata TOTAL telefonul de contul iCloud ( il sterge si pe al tau ), ii mai dai odata reset la telefon ( sa dai si la memoria cache ), si il faci ca nou. Dar mai intai sa faci ce zice in link, si dupa reset.

Daca mai ai ceva intrebari, lasa aici un rasp.

| YoChriss explică (pentru Temmp0):

Am uitat sa spun ca el acum imi cere sim-ul, si ieri am uitat sa iti spun asta, ca nu am parcurs toti pasii. Ramane de vazut astazi dupa ce iau un nano sim pentru el sa vad. O sa ii fac un cont de iCloud si un Apple ID, etc. iPhoneul e neverlock deci cred ca asta inseamna ca e deblocat. Oricum multumesc pentru ajutor si ai FUNDA de la mine!

| Temmp0 a răspuns (pentru lpavel):

Vai de capu tau de paralel. Taci dracu daca nu stii ce inseamna, incurci omu aiurea.

Acu sa iti explic clar ce inseamna.
Echivalenta : Android : cont Google - iOS : cont iCloud

Cand deschizi pentru prima data iPhone-u, te pune sa iti bagi un cont iCloud sau sa iti creezi unu.
Echivalenta : La android te pune sa iti adaugi un cont Google ( doar daca ai, si doar daca vrei. Asta e o diferenta )

DAR, la Android daca iti este furat telefonul, cu un Factory reset se sterge TOT din telefon, adica si contul Google. ( Sunt unele aplicatii anti-theft care sunt facute sa nu se stearga, nu insist pe tema asta - exemplu - cerberus ). Deci daca iti fura telefonul, in 2/3 min. e nou, si gata de folosire. Asta e la Android.

La iOS lucrurile stau TOTAL ALTFEL. Ok, sa spunem ca ai un iPhone 4, 5 etc. Ti-ai bagat contul tau iCloud. Cineva iti fura telefonul. Si individul daca nu e informat, el crede ca daca va da un Factory reset repede, scapa de tot. Eee, uite ca nu e asa. Contul de iCloud ramane, si nu il poate scoate decat cel care stie parola, adica proprietarul. ADICA nici macar nu poti intra in telefon, pur si simplu ramane la prima fereastra in care iti cere ID Apple si parola.

De aceea daca tu cumperi un telefon, e bine sa rezolvi aceasta problema, adica sa ii spui vanzatorului sa scoata contul iCloud ( scrie pe site-u Apple cum sa faci asta ).

Sunt 2 variante daca el nu stie parola : Ori e furat telefonul, ori baiatu chiar nu isi aduce aminte parola. Sa nu te increzi in scuze de genu : Iti trimit eu parola ca o am scrisa acasa, etc etc... Ca nu prea e adv. Asta e clar.

De aceea sunt si mai ieftine.
Inca se lucreaza la o metoda de a trece de acel pas, si de a scoate contul iCloud vechi. Dar nu e clar cat va mai dura pana e gata.

Daca mai ai vreo nelamurire, just ask me!