| SkenWell a întrebat:

Ce rezolutie video are Iphone SE si 6? Adica un videoclip pe Youtube se va vede in HD 720p sau 480p? Nu inteleg rezolutia 640x1136 respectiv 750x1334.

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

750 x 1334, 750 de puncte pe orizontala, 1334 pe verticala. Ca sa obtinem o rezolutie HD, avem nevoie de 720x1280, deci rezolutia iphone-ului este mai mare, si implicit, se vede mai bine.

Ce spui tu de videoclip este alta poveste. Daca ai un telefon cu rezolutie HD si rulezi un clip pe Full HD, pixelii se vor produce virtual, adica in acel punct fizic, vor intra mai multi pixeli virtuali, si implicit calitatea va creste, chiar daca pixelii fizici sunt mai putini. Apropo, rezolutiile la iphone-uri sunt mai bizare, sincer habar n-am de ce.

| SkenWell explică (pentru Frank51):

Deci pe un Iphone SE pot alege rezolutia 720p pe Youtube? Adica care este limita? Deasta ma gandeam si eu la rezolutia 750 x 1334 ar trebui sa fie HD+ adica undeva pe la jumatea unui Full HD...

| Frank51 a răspuns (pentru SkenWell):

Ideal este sa te apropii de rezolutia nativa a telefonului. Nu exista limita, poti alege si full hd. Ideea este ca, daca telefonul tau este doar HD, si tu te uiti pe full HD, se va vedea mai bine evident, dar nu atat de bine cat sa merite energia irosita pe acea rezolutie. Eu am 6s, si ma uit pe HD, se vede bine.

| SkenWell explică (pentru Frank51):

A deci pot sa ma uit pe SE si in Full HD daca rezolutia e de HD? Credeam ca e ca la Android eu am un telefon cu ecran Full HD si pot sa setez sa se vada si HD dar rezolutia 1920x1080, am avut si unul 720x1280 si puteam sa dau doar maxim HD sa se vada.

| Ady97 a răspuns:

Din cate stiu eu, la Se sigur se vede hd 720p, dar probabil, si la 6 tot la fel, aceea este rezolutia ecranului, si nu ma pricep foarte bine, dar sigur iti spun ca iphone-ul se vede bine.