| Liviu321 a întrebat:

Ce telefon, nou sau sh, recomandati pana in 2500 lei cu o camera buna si un procesor care sa ma tina 2-3 ani recomandati? Ma gandeam la Iphone 11 sau Huawei p30 pro dar sunt deschise la orice sugestii.

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Samsung sau Huawei.
Huawei foloseste 2lentile performante, de la renumita marca Leica.
Iphone este slab la capitolul camere, acolo platesti doar marca, nu calitatea telefonului sau a camerei foto.

| GabiDumitrescu a răspuns:

P30 Pro e parfum. Pe de alta parte, pana in 2500 ai si destule optiuni noi-noute. Oppor Reno 3 Pro, Xiaomi Mi 10 Lite 5G, ZTE Axon 10 Pro, Xiaomi Poro F2 Pro.

| Liviu321 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, ma incanta faptul ca au 5 G. Desi va mai dura pana vom avea 5 G peste tot. Apoi, am inteles ca 5 G poti avea doar la abonament ceea ce nu ma incanta, eu fiind fanul cartelelor. Sunt telefoane bune cele mentionate de tine insa fiecare are anumite puncte slabe. Ideea e ca Huawei imi place mult, camera e una din cele mai bune facute pentru telefoane, procesor bun etc ce nu stiu inca e rata de refresh a ecranului, probabil tot 60 htz. De acel Axon sincer nu am auzit si nu as vrea sa imi iau un telefon care nu are reprezentanta in tara. E complicat cu garantia. Asa ma mai gandeam si la un Meizu 17 pro, Iqoo 5 G, telefoane fooarte bune si ieftine dar nu sunt pe piata din Romania, nu stiu daca sunt in Europa. Desi la mai toate, in spate se afla Xiaomi. Pana la urma, P30 cred ca va fi o alegere buna mai ales ca are serviciile Google.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Liviu321):

Daca nu ai auzit de un anume device nimic nu te opreste sa te documentezi. Poate doar coana lene... oricum, nu am nimic deosebit impotriva Huawei P30, de acord cu tine ca e o alegere foarte buna.

| gelu1970 a răspuns:

S9+
Eu vând unul cu 2000.
Folosit un an.
Stă în cutie.
Nu a fost în service.
E intact.

| RoCkKiD a răspuns:

Poate gasesti Huawei la banii aia dar Iphone 11 nu gasesti sigur, poate spart.

Daca vrei sa te tina doar 2-3 ani merge orice telefon, cam aia e durata lor de viata, daca vrei mai mult e doar Iphone. Eu zic sa iei ceva nou mid range de anul asta decat unul second si la capitolul calitate pret A71 e o varianta foarte buna. Oricum nu faci diferenta intre o camera buna si una normala.

| Liviu321 explică (pentru RoCkKiD):

Ba sincer se face diferenta la camera. Si ti-o zic eu, care nu am o vedere de vultur laughing. Camera la A71 imi place mult, pretul e bun insa procesorul ma cam dezamageste. Adica anul asta clar va fi bun, dar imi e teama ca la anul sau peste 2 ani datorita unui procesor mai slab, sa inceapa problemele, bug-uri, iesit din aplicatii lucruri pe care nu le suport pe un telefon. De asta caut sa aiba un procesor de Doamne ajuta, sa ma bazez pe el si peste 1-2 ani. Chiar daca nu sunt fanul jocurilor pe telefon, consider ca un procesor bun, alaturi de RAM desigur conteaza mult.

Sa stii ca am gasit si cateva Iphone-uri la banii astia, acum la nevoie mai suplimentez 100 200 lei, important e sa imi placa mult. Insa sunt dezamagit de ecranul Iphonului 11 care nu e nici macar full hd.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Liviu321):

Cand le postezi pe insta sau Facebook, iti scade dimensiunea si calitatea, deci ies cam la fel diferenta nu e atat de relevanta.

Cat despre procesor, daca iti iei un Android de anul asta, te tine 2 ani lejer, cam aia e durata lor de viata. Daca iti iei unul mai vechi ai snase mai mari sa fie depasit + ca nu o sa mai prinzi updateuri de soft.

Daca gasesti tu iphone 11 la 2500 ia-l si ia-mi si mie unu, pe OLX preturile sunt mult mai sus + ca ai sanse sa fie teapa.

Probelam e ca pretentiile tale la capitolul performanata nu-s compatibile cu bugetul, toti vrem procesor, rami, camera si ecran bun.dar pentru asta sari de 3000 sau iei unul mai vechi care daca e Iphone e mult mai scump iar daca e Android nu o sa mai primeasca updateuri de soft.

| JicaContra a răspuns:

NU te sfatuiesc sa iei Huawei, or sa ramana fara Android
https://www.xda-developers.com/google-revoke-huawei-android-ban-blacklist/

iar in momentul asta pentru buget scazut cele mai bune noi sunt Xiaomi

| Liviu321 explică (pentru JicaContra):

Sincer, nu cred ca se va ajunge acolo. Ar zgudui piata telefoanelor o astfel de veste. In plus, nu vad cum ar putea sa stearga Android dupa actualele telefoane deja lansate. Asta e o chestie politica, anul asta, mai mult ca sigur Trump va pierde alegerile iar urmatorul presedinte sigur nu va mai tine sub papuc Huawei.

Sincer, caut sa imi iau telefon de prin ianuarie. Initial voiam sa imi iau prin martie-aprilie, pana in Paste doar ca a venit pandemia. Deja stabilisem si ce telefon imi voi lua: Xiaomi mi 10 pro. Pe atunci, se preconiza ca va fi in jur de 2500-3000 lei varianta full. Insa se pare ca a fost lansat la un pret aproape dublu si a iesit din schema. Si de atunci tot oscilez intre alte telefoane.

| JicaContra a răspuns (pentru Liviu321):

Sincer, nu stiu, Huawei are pe teava o acuzatie ABSOLUTA de spionaj industrial, ori toate telefoanele pot face asta FOARTE USOR

si, nu zic, ca se v-a intampla SIGUR, daca te uiti pe link-ul meu o sa vezi ca i-a tot amanat in draci, DAR, eu personal as tine cont de asta si nu mi-as lua Huawei

cat despre sters Android-ul de pe telefoanele existente, evident ca nu, DAR, nu or sa mai vina update-uri la Android, aplicatii, SI nu o sa mai poti instala aplicatii de pe Google Play

| Alverto a răspuns:

Xiaomi Mi 8
Cameră - 1080p
Îl am de 2-3 ani
Mi a scăpat și pe gresie și pe beton dar nu are nimic big grin

| TheGentleman a răspuns:

Îți recomand Oneplus. Și ieftin, și performant

| NYØ2002 a răspuns:

Ia-ti un telefon cu marca cunoscuta, de recomandat Samsung!
Nu iti lua mărci străine ca daca iti vei duce telefonul la reparat nu o sa gasesti piese, am avut Leeco S3 si m-am rahat intransul!

| Sofer a răspuns (pentru NYØ2002):

Eu am avut și Samsung și am trecut pe Huawei și sunt mult mai mulțumit. laughing își poate lua iPhone 11 dacă e fan iPhone.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Du-te uai si te chisha! De recomandat Samsung! Ia vezi ce s-a intimplat cu Note 7 si zi-ne dupa aia care dintre "marcile straine" a patit la fel.

| NYØ2002 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La telefoanele straine nu prea gasesti piese si ce mai ai tu nevoie si poate sunt facute pe vapor! Telefoanele pe care le recomand sunt Samsung, Huawei si Iphone(nu imi prea plac iphone-urile)

| NYØ2002 a răspuns (pentru Sofer):

Ma intreb de ce Huawei P40 lite e asa de ieftin, costa in jur de 750 lei si e un preț destul de accesibil :64 de GB cu 4 Ram merita!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Dar daca sunt facute pe barca? Bai, tu iti dai seama ce enormitati debitezi?

| NYØ2002 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa am auzit si eu ca sunt telefoane facute pe vapor!
Am avut un Leeco S3 (marca fantoma)
Dupa 3 luni dupa ce l-am cumparat s-o spart! si dupa m-o mai tinut cam 3 luni!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

LeEco e departe de a fi marca fantoma. Puteai sa spargi si un Samsung la o adica...

| NYØ2002 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Samsung-ul mai functioneaza cand e spart dar la leeco e naspa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Asta e fix cum ai avut tu noroc/ghinion.

| Liviu321 explică (pentru Sofer):

Nu sunt fan neaparat Iphone dar trebuie sa recunosc ca fac telefoane foarte bune. Am avut acum vreo 4 ani un 4 S, mi-a placut mult. Dupa mi-am luat S7 Edge, actualul telefon dar la inceput nu mi-a placut la fel de mult. Ii duceam oarecum dorul IOS-ului.

| Liviu321 explică (pentru NYØ2002):

Pai toate telefoanele sunt straini, mai putin Allview. Dar si acela mi se pare ca tot in China e facut. laughing

| NYØ2002 a răspuns (pentru Liviu321):

Allview e de cacao, pe un prieten 2 saptamani l-o tinut

| RobertMoon a răspuns (pentru NYØ2002):

E asa ieftin pentru ca nu are Android - serviciile google, whatsapp.