| TheSeventhSin a întrebat:

Salut,cei care va pricepeti la telefoane cu android.
Am si eu un Allview P6 Life, nu stiu daca conteaza modelul in ceea ce priveste problema pe care am intalnit-o la mai multe telefoane.
Problema este ca imi descarca aplicatii direct pe card iar cand descarc o anumita suma de aplicatii nu-mi mai permite sa descarc alte aplicatii din cauza ca numai am spatiu pe card, evident ca le mut si pe memoria interna care este de 5 GB si ceva.Insa apoi imi arata ca nici acolo nu mai am memorie, cand conectez telefonul la pc imi arata ca memoria la card este pe jumate consumata iar memoria interna este aproape intacta(Are cam 100 Mb consumat din 5GB si ceva). Telefonul este Root-at si asa din mai multe motive cum ar fi ca anumite aplicatii nu merg fara root.Si am mai auzit ca daca telefonul este root-at iti permite mai multa memorie si aici ma refer la toata memoria telefonului.
Cine se pricepe si ma ajuta are funda.
Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu toată memoria este pentru instalat aplicații.
În plus, chiar și când pui aplicații pe cad, o parte dintre fișiere se duc automat în memoria internă. Și uite-așa, în scurt timp, spațiul destinat aplicațiilor se umple. Nu contează că ai sau nu root la telefon - acel spațiu e fix!

| TheSeventhSin explică (pentru mihai69):

Eu nu stiu ce sa zic, dar sa fie spatiul de 5 Gb si ceva iar mie sa-mi consume doar 100 de mb din 5gb n-are cum.
Gandeste-te la pc ai toata memoria disponibila poti sa o umplii daca vrei.
Iar noi vorbim aici de un telefon care ar trebui la fel ca macar jumatate din cat imi este dat sa pot folosii adica sa fim serios? Sa pot folosi doar 100 mb?
Pai asta nu mai e telefon, si nu doar la telefonul meu ma refer.
E adevarat ca si telefonul consuma din memorie dar e imposibil sa am acces doar la 100mb.

| mihai69 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Ăia 5 GB NU sunt pentru instalare de programe, ci pentru date. Pune tu acolo 4.99 GB de muzică și poze și o să vezi că nu mai plânge că nu are loc!
Repet: locul unde se instalează programe e limitat!
Hai să explic mai în detaliu: telefonul tău are 8 GB de memorie flash (internă). Asta e împărțită în două - cum ar fi partițiile C: și D: de pe un hard disc de PC. Pe C: se pun programe (și atât - tu nu ai acces direct acolo decât dacă ai root), iar pe D: - date.
De pildă, la un Samsung Galaxy Young, cele două locuri sunt numite ROM (deși NU e ROM, ci se pot instala programe acolo!) și Internal Storage. Nu am Allview, dar orice S.O. Android e făcut la fel.
Tot pe C: (ROM sau cum i-o zice la tine) sunt și fișierele din S.O. (Android). De aia nu poți instala prea multe - cât crezi că intră pe 3 GB (din care trebuie' să scazi X cât sunt ocupați de Android și programele instalate din fabrică)?!?

| TheSeventhSin explică (pentru mihai69):

Deci vrei sa-mi zici ca spatiul ala de 5 gb pot sa-mi bag poze, muzica si asa mai departe?

| mihai69 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Exact.

| mihai69 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Bravo, dar tot o să se umple la un moment dat memoria internă; cum spuneam, nu toate fișierele se pun pe SD. Verifică chiar în aplicația aia, că spune cât mută pe card și cât rămâne în memoria internă.

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns (pentru halogen001):

Corect în principiu, dar irelevant pentru un utilizator care n-are habar de Linux și sistemul său de fișiere și partiții.

| halogen001 a răspuns (pentru mihai69):

Asa e. Probabil ca exista moduri de a redimensiona acele partitii sau de a adauga spatiu de pe un card SD insa nu pare o treaba prea usoara, mai ales pentru utilizatorii obisnuiti.

| FlorinCiokan a răspuns:

Descarca Clean Master. Si dai la fisiere inutile astepti si dupa dai eliminare.
Asta ar fi o metoda. Am detinut un Allview P6 Life. cand faceam asa chiar se facea loc. Cate 1-2 GB eliminam odata. Bafta.