| Odysea a întrebat:

Cum as putea sa o conving pe mama sa ma lase sa imi cumpar un telefon DIN BANII MEI? Am bani destui stransi pentru un telefon, insa mama trebuie sa se bage peste tot. Nu ma lasa sa imi iau, imi spune mereu ca trebuie sa ii tin si sa nu-i irosesc. Imi zice mereu asta de vreme buna. Pana cand sa ii tin? Nu imi pot lua absolut nimic din cauza ca trebuie sa se bage ea mereu.
Am un J5 2017 spart si nici macar nu ma lasa sa il duc la un service, macar sa fie telefonul asta ca nou, insa ghiciti ce? Nu.
Va rog, ce i-as putea zice sa ma lase macar sa-mi repar telefonul asta din banii mei? Si nu, nu o sa fac asta "pe ascuns", ca nu vreau sa ma cert cu ea. Help

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Hm, incearca sa ii explici ca este o necesitate pentru ca atunci cand un lucru se strica este ori reparat, ori inlocuit.Adu niste argumente in favoarea ta si roag-o sa inteleaga ca nu e chiar ok sa stai cu telefonul spart.Plus ca imaginea nu e clara si iti va "obosi ochii" fapt ce va avea repercursiuni pe viitor. Poti sa ii spui ca doresti un telefon mai scump cu speranta ca va tine mai mult si nu vei fi nevoita sa il inlocuiesti prea repede. Tu iti cunosti cel mai bine mama, incearca sa fii diplomata si cred ca va ceda si ea pana la urma.Bafta!

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai 18 ani, nu trebuie sa ceri voie nimanui si nici macar sa-i spui mamei. te duci singura la magazin si-ti cumperi, maia les ca ai deja abnii tai.
Intrebarea ta este fara sens si logica, atata vreme cat specifici mai jos, ca esti majora.

| mgtow a răspuns:

Va trebui sa faci pe ascuns pentru ca tu ai facut eforturile necesare sai strangi.

| Plato a răspuns:

Pleci la facultate in curand, nu? Aceea e "Iesirea omului de sub starea de minorat", cum a zis Kant.

| cfrtobias a răspuns:

Pai cati ani ai?

| Odysea explică (pentru cfrtobias):

| cfrtobias a răspuns (pentru Odysea):

Pana la urma is banii tai cumpara husa sau orice protectie care ar fi necesar sau iti doneaza mama ta tie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca n-ai avut grija de primul, probabil de-asta.
poate are alte ganduri, sa iti iei o geaca, bocanci, sau altceva.
sti cum e si cu telefoanele astea, daca unu are ceva mai scump, vrei si tu, daca unu are o geaca de la nu stiu ce firma, vrei si tu, si tot asa.
dar astea nu conteaza foarte mult.

| Odysea explică (pentru anonim_4396):

Acesta nu este primul meu telefon. Nu am mai spart niciodata un telefon pana sa il am pe asta. I-am zis destul de clar ca imi iau un telefon scump si il am toata viata, fara sa se necajeasca. Insa nu ma lasa, pur si simplu nu vrea.
Din acel "absolut nimic" iti puteai da seama usor ca nu ma lasa sa imi iau nici macar haine, ca trebuie sa ii pastrez pana mor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa. pai ai deja 18 ani man,
eu munceam dracu de la 16 in vacanta de vara, prin mamaia pe la terase, si aveam banutii mei,
am zis naibi ca ai 12-13 ani.
Dar la 18 ani sa stai in baza lu maica-ta, e grav happy

| IIIshaneIII a răspuns:

Pustiulica,un j5 2017 e arhisuficient pentru belit ochi Pe Youtube si Facebook chiar si pentru toate jocurile din magazin, si daca e crapata sticla ce are, nu merge? tine banii ca cumperi alt telefon si nu ati ofera nimic in plus tot asa freci menta pe el, tot asa il spargi, tot asa peste 2 luni vrei altul nou, nu te face mai destept si nici nu te avantajeaja in vreun fel asculta de maica-ta si pastreaza banii, poate vrea sa ai strangi pentru un motor, sau o masina.

| Odysea explică (pentru IIIshaneIII):

rolling on the floor)) Imi dau seama cat esti de inteligent. Nu cred ca ar trebui sa iti explic fiecare lucru in parte, insa o fac ca sa stii ca lucrurile nu sunt asa cum crezi tu.
Am telefonul asta de un an, si l-am spart recent, si n-am vrut un telefon nou dupa "2 luni", asa cum ai spus tu. I-am spus mamei destul de clar ca imi iau un telefon mai scump si il am toata viata sau macar vreo cativa ani. I-am promis ca nu mai sparg niciun telefon daca imi iau altul, sau sa-l pot repara pe asta si nu il mai sparg din nou. Cand te uiti pe Youtube, se vede tare urat imaginea din cauza display-ului spart. Imi dau seama ca esti foarte inteligent dupa greselile tale gramaticale. Daca e sa imi repar telefonul, as da 4 milioane si de restul banilor din cati am stransi imi iau motor sau o masina.

| Tpufan123 a răspuns:

Yo! Eu zic sa asculti de maica-ta ca stie ea ce stie si nu o lasa sa te dispere, incercati o varianta de mijloc, un conpromis unde amandoi sunteti pe jumatate multumiti

| Sara1248 a răspuns:

E destul de dificil. Nu cred ca vei reusi pana nu va visa ea ceva frumos. laughing Am patit si eu cand eram mai mica, insa acum doar ma consult cu ea, insa imi spune ca sunt banii mei si sa fac ce vreau cu ei. Poate e doar vorba de asteptat timpul sa treaca.

| Odysea explică (pentru Sara1248):

Cat sa mai astept ca am 18 ani. Mai tine asa pana la 30?

| 0k8 a răspuns:

Sincer nu stiu ce sa iti zic adc eu imi pot lua orice cu banii mei nu ii priveste, daca mi s-ar interzice sa imi iau ceva din banii mei mi l-as lua oricum si as zice banii mei fac ce vreau.