| Albastrumarin a întrebat:

Cum pot rezolva problema: vreau să fac Hotspot de pe iPhone pe iPad, însă nu reușesc. Am încercat toți pașii de pe pagina Apple însă tot nu merge. Ce as putea face? Va rog, fără răspunsuri aiurea/hate. Mersi

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Procedezi ca in cazul oricarui grup de retea wi-fi, creat prin hotspot:
1. Asezi cele doua aparate la o distanta de cca. 1m unul de celalalt, sa aiba vedere intre ei.
2. Pornesti iPad-ul, intrii pe lista surselor wi-fi vizibile si lasi lista deschisa.
3. Pe iPhone activezi functia de hotspot si il configurezi (WPA sau WPA2), dandu-i un nume de identificare si o parola de acces.
4. Salvezi configuratia.
5. Dupa un timp (pana la cateva zeci de secunde), pe iPad trebuie sa apara numele de identificare, dat hotspot-ului.
6. Dai click pe numele hotspot-ului, introduci parola stabilita de tine anterior (atentie la minuscule si majuscule! ), dupa care dai "conectare".

In mod normal, daca ambele aparate sunt functionale si ai procedat corect, atunci functioneaza conexiunea de internet si pe iPad.

| MarinaDms11 a răspuns:

Ar trebui ca atunci când faci hotspot sa ai și Bluetooth-ul activat.