| azd a întrebat:

Salut, daca cumpar un telefon de pe cel. Ro in rate o sa trebuiasca sa dau vreun avans de bani?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Magazinul online ofera doar produse in rate dar NU te finanteaza( nu iti da bani cu imprumut pentru plata ratelor!). Numai bancile sau institutiile nebancare ( de exemplu: Cetelem, BRD Finance IFN) te pot finanta oferindu-ti un imprumut din care sa poti plati ratele. Daca esti minor niciuna dintre institutiile financiare, bancare sau nebancare, nu te va imprumuta--- trebuie sa ai un venit propriu cu care sa garantezi restituirea imprumutului.

| azd explică:

Tu ai citit ce am intrebat? am bani, am venit, voiam sa stiu daca cumpar un telefon, spre exemplu unu la 1300 lei si il iau in 12 rate... va trebui sa dau in prima luna sau la prima plata un avans de bani sau se imparte 1300lei la 12 luni si aia sunt banii care trebuie sa ii dau in fiecare luna?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, tu faci creditul la banca / sau platesti cu cardul de credit si magazinul iti primeste toti banii odata.

ratele le platesti in functie de solutia de creditare aleasa

| Ungureanu_Sabina_1993 a răspuns:

Habar nu am... cred ca da

| suntserios a răspuns (pentru Ungureanu_Sabina_1993):

Si daca habar nu ai de ce mai raspunzi?