| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Salut,dacă spatele telefonului este desfăcut, își pierde protecția ip68?

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Da.
In schimb și-o recâștigă după ce îl montezi înapoi.

| VoidEternal a răspuns:

Daca e pus la loc cum trebuie, nu. Fiecare telefon are un kit de lipici pentru etansarea capacului spate, pe o folie transparenta care se transfera pe telefon la o operatie de service. Un service care se respecta asa ar trebui sa repare un telefon care avea protetie IP inainte.

| RxTx a răspuns:

Depinde unde daca îl desfac eu așa pe genunchi la mine acasă cu ce găsesc și eu un foio. Simi celulă pentiel tel
Daca nu îl.lipesc.bine și îți pun un ecran pe care eu îl cumpăr cu 120 lei
Că să îți pot cere ție pe toată operația 200 lei își pierde orice
Și se.va sparge și repede
Directă între un display de 100 lei și unul de 700 lei este rezistenta

Nu te aștepta să dai 200 lei pe schimbare de ecran sau touchscreen și să fie la fel de calitativă că și când și merge la service-ul autorizat Samsung și de la firma telefonului tau care îți cer 700 lei.

| literallythesamebruh a răspuns:

De fel, orice fel de gadget ce are un certificat de rezistență la apă/picături își pierde această protecție în momentul în care este desfăcut, acest lucru putând fi evitat dacă este reasamblat exact cum era înainte.

| sparklingqueen a răspuns:

Da,ar trebui sa il pui inapoi totusi