| trulexul a întrebat:

Salut, dati-mi cateva sfaturi cu privire la incarcarea unui iphone. Am citit din mai multe surse ca nu e ok sa-l lasi sa se descarce pana la 5-10% ca mai apoi sa-l bagi la incarcat ( asa faceam si eu, il incarcam cand era 5-10% ). Vreau sa stiu daca sunt reale chestiile astea cum ca trebuie pus la incarcat pe la 20-30%. Funda

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

In afara de teorii si prostii ba cu xx%, cea mai corecta practica demonstrata este cea pe care producatorul din soft a setat-o si anume telefonele actuale trebuiesc incarcate cand mai au 15% baterie, eu asa am facut cu toate telefoanele si nu am avut absolut niciodata probleme. Deci nu am lasat sa se descarce sub 15% nivelul bateriei si am incacat de fiecare data pana la 100%, nu 90% nu 80% ci full. Am avut in trecut un S6 pe care l-am dat cuiva, avea 5 ani de zile si beteria inca tinea 24 de ore pe modul de folosire normal...

4 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Cand aveam iph am fost cu el la reparat pentru că nu mai ținea bateria deloc.
Băiatul de la service mi-a spus că bateria are o autonomie de n încărcări (Nu mai stiu cat a zis) sa zicem ca are o autonomie de 1000 de încărcări. După ce se epuizează, bateria începe să se uzeze, sa nu mai tina la fel de mult. Mi a zis ca sa-l pun la încărcat la un procent al baterie cat mai mic, si sa-l scot la 100% ca sa nu se uzeze încălcările inutil. Deci cred ca e mai ok sa l pui la 10% Si sa l lasi sa se încarce la maxim, decât sa l pui la 30%

| Bizon95 a răspuns:

Bateriile cu Lithium NU mai pot fi incarcate daca se descarca sub o anumita valoare, valoare care e in teorie sub ceea ce vezi tu ca fiind 0%

TOTUSI e o idee foarte, FOARTE proasta sa il lasi sa se descarce sub 25% si extrem de proasta sa il lasi sa se inchida din lipsa de curent

in plus fata de alea de dinainte poti sa reincarci o baterie la orice incarcare ar avea (si la 70%) ca nu ii scazi durata de viata

eu in general pun la incarcat cand scade sub 30% si incerc ca nu ajung sub 20%

| Ineys a răspuns:

In teorie e asa:
Sweet spot se afla intre 20% si 80%. Il bagi la incarcat si il scoti cand ajunge la 80%. Sunt aplicatii care te avertizeaza cand ajunge la 80% ca sa nu stai sa-l verifici non-stop sa vezi la cat e.

Ideea din spatele acestui concept se bazeaza pe faptul ca bateriile au un anumit numar de cicluri de incarcare sau de viata. Un ciclu de incarcare este de la 0% la 100%. Daca il lasi sa se descarce pana la 0% si-l incarci pana la 100%, s-a dus un ciclu. Sunt multe oricum, nu-ti fa grija, daca odata esti undeva plecat si nu ai priza asta nu inseamna ca-l opresti la 20% sa nu scada sub. Ocazional nu se intampla nimic rau, dar daca in majoritatea timpului il incarci de la 20% la 80% ciclurile alea de incarcare se pierd mai greu.
Daca ai grija de baterie, poate te tine cateva luni in plus fata de cineva care isi incarca telefonul haotic.
Alte sfaturi... lasa telefonul in pace in timp ce se incarca. Se va incinge bateria foarte mult si caldura => distruge bateria. Incearca sa mentii telefonul cat mai rece. Multa caldura distruge foarte repede bateria. Daca ai o husa groasa care nu lasa caldura sa se disipe, iti recomand sa o scoti cand il incarci si sa-l pui intr-un loc mai racoros. Telefoanele mai vechi tind sa se incalzeasca destul de mult cand se incarca.

| sierra1 a răspuns:

Basme din epoca de piatră.
Aparatele suficient de smart și sunt compet automatizate așa încât atunci când ajunge la sută-la-sută, încărcarea se oprește complet.