| ChiukiuHamsler a întrebat:

De cateva zile ma suna din 5 in 5 minute numai numere din tari straine, sunt sigur ca sunt de aia care iau banii, ce pot face sa le blochez pe toate? Numarul este de business si nu pot vorbi cu oamenii.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta ti se intampla, deoarece ti-ai dat numarul pe vreun site ciudat si acum esti pe listele care circula pe internet.
Din pacate, nu le poti bloca pe toate. dar nu raspunzi la nici un numar strain.

| GalacticOtter a răspuns:

Offfff...probabil ca ti-ai dat o data numarul undeva, iar acum hackerii te suna...nu prea ai cum sa ii opresti, si pe mine ma sunau inainte din 5 in 5 minute, acum ma suna mai rar, vor inceta, dar sa nu cumva sa raspunzi sau sa suni inapoi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cănd te sună nu răspunzi sau deschizi scurt și închizi imediat. Așa ai înregistrat numărul. Apoi când ai timp blochezi pe toți cei înregistrați.

Bula
| Bula a răspuns:

Doar faptul ca ridici telefonul, inca nu-ti incarca in nici un fel nota de plata a ebonamentului tau telefonic.
Taxare se poate intampla DOAR daca TU suni un numar (obisnuit sau cu suprataxare).
In concluzie, poti ridica (primi apelul) fara vreun pericol si poti intreba ce doreste cel care te-a sunat.

Gandeste-te, pe ce site ti-ai expus la vedere numarul de telefon, eventual da o cautare dupa numarul tau (cu- si fara prefix), iar daca ai gasit, atunci sterge-ti numarul. Aici nu vorbesc despre aplicatiile la care ti s-a cerut numarul de telefon la inregistrare (Google, Facebook, Yahoo etc.) pentru ati putea trimite cod de deblocare prin SMS, la nevoie).

| Dalmore a răspuns:

Ai lista neagră in telefon sau vezi aplicații din store.