| TronHD a întrebat:

Salut,
De curand m-am hotarat sa-mi iau un iphone 6... e vechi asa e dar doar de acesta imi permit sa strang bani pentru ca e craciunul si stiti voi happy
O sa iau unul la mana a doua e undeva la 600 lei si mi se pare convenabil!
Chestia e ca eu am fost tot timpul pe Android si nu stiu la ce sa ma astept de la iOS respectiv Iphone... tine bateria? imi puteti da niste amanunte va rog? si sa nu aud chestii cu ia-ti Samsung, am deja si sunt multumit dar vreau ceva nou!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Acel iphone are 5 ani vechime, daca bateria este originala o sa tina extrem de putin.

Detin telefonul din Noiembrie 2017(~14 luni), in Octombrie 2018 am fost nevoit sa ii schimb bateria pentru ca tinea foarte putin, dupa inlocuire tine toata ziua. Una peste alta telefonul este foarte dragut, imi place ca este subtire si arata bine chiar si dupa 5 ani(cand exista atatea optiuni). Se misca decent in orice aplicatie si nu se blocheaza(nu mi s-a blocat niciodata). Nu eram Apple fan inainte sa am un iphone, le consideram inutil de scumpe si inca le consider. Cea mai ok varianta pentru un test este iphone 6/6s, ca sa vezi daca o sa iti placa sau nu, pentru ca sunt la un pret super decent fata de ultimele iphone-uri.

6 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Am facut si eu acum ceva timp incercarea am luat prima oara iphone 4s, apoi 5s,mergeau repede meniul era frumos,dar nu puteai sa faci ce faci pe un Android root, overclock, custom romuri, kernele, bootloadere si tot tacamul, si in momentul de fata recomand Android, daca esti genu care doar vorbesti pe Facebook si te uiti pe yotube atunci poti sa iei iphone fara grija

| TronHD explică (pentru IIIshaneIII):

Pai ma si joc dar nu am treaba cu root.ul si chestiile de genul...eu sunt genul de om care sta pe yt, Facebook si eventual un joc doua doar atat

| CM7YRE a răspuns (pentru TronHD):

Daca faci doar chestiile acestea, ia cu incredere. Orice iti spune oricine, Iphone-ul e printre cele mai bune alegeri in sistem de operare, camera, aplicatii etc. Singurul dezavantaj si cel mai mare, bateria. Am un Iphone 6, si niciodata n-am avut probleme cu nimic, decat cu bateria. Recomand de la 5s-6-6s in sus, si upgrade la ios 12 sau ultima varianta sa fie cat mai ok.

| TronHD explică (pentru CM7YRE):

Cat tine bateria? Tine o zi cu intrari de 4 sau 5 min pe net?
Chestia e sa ma duca macar 10 ore cat am scoala

| CM7YRE a răspuns (pentru TronHD):

4-5 minute? Depinde cate "intrari" si ce faci. 10 ore, daca intrii 4-5 minute pe fiecare ora, sau maxim 10 minute pe ora Facebook/Instagram, da. Daca stai non-stop 2-3 ore...zi maxim 4, e adio baterie.

| TronHD explică (pentru CM7YRE):

Clar.