| TomyBrave2019 a întrebat:

De vreo saptamana mi-am luat un S20. A mers foarte ok. Dar acum de vreo jumatate de ora a inceput sa laguiasca. Ce poate avea? Mersi

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Incearca sa repornesti telefonul in "safe mode" prin Volum down+ Power button.
Observa daca mai apar blocaje in functionare.
Alta varianta e sa-i dai Factory reset. Poate ca in urma vreunei actualizari a sistemului au aparut ceva buguri si de aceea se blocheaza.

21 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Se intampla sa te joci cand incepe sa dea rateuri?

| TomyBrave2019 explică (pentru RoCkKiD):

Nu m-am jucat azi si de azi a inceput. Si in acest moment se intampla asta

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Vezi la stocare, ram ceva legat de optimizare. Eu am a6+ si mie mi se mai blochează câteodată foarte rar, dar cu umblu la optimizarea telefonului și se mai curăță. Am si un program CCleaner care curăță diverse din tel.

| TomyBrave2019 explică (pentru Legion7X):

E 100 performanta, ram ul e ok, l am curatat cu avast, e bine

| nicu991 a răspuns:

In ce conditii apare acel lag? La folosire intensa, daca se supraincalzeste procesorul isi face thermal throttle, adica isi reduce frecventele si voltajul pentru racire.

| TomyBrave2019 explică (pentru nicu991):

Da, si acum im acest moment face, dar n faceam nimic, nu ma jucam sau ceva, doar pe Ig sau camera, etc

| nicu991 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Ig= Instagram? Ia incearca si dezinstaleaza aplicatia, apoi urmareste cum ruleaza telefonul fara ea.
Instagram poti folosi si dintr-un browser daca tii neaparat.

| TomyBrave2019 explică (pentru nicu991):

Da, dar si in cameră are probleme, si azi de cateva ori a facut iar asa, dar am uitat ce faceam pe el in acel moment. E problema mare daca se supraincalezeste de la aplicatii care ar trebui sa mearga perfect sau e relativ comun si normal? Sa sun sa intreb? Am vazut pe reddit ca cineva intreba si a vorbit cu vanzatorii si i-au dat altul care nu se mai incalzea, inseamna ca e o problema ireversibila sau e des intalnita?

| TomyBrave2019 explică (pentru nicu991):

Factory reset e greu sa imi transfer toate iarasi, aia ar fi ultima chestie care as face o. Safe mode cum se dezactiveaza dupa? Si daca are probleme detecteaza el?
Am o intrebare, de vreo 2 zile mi am instalat Duskwood si inca cateva de astea. L-am gasit random si am zis ca de ce nu. Ar putea fi de la el? (Toate celelalte le am dezinstalat, dar acesta nu pentru ca nu l am terminat inca). Cand se incalzea se incaleza aleatoriu in orice aplicatie, dar cam dupa o zi dupa ce mi l am instalat a inceput, ar putea fi de la el?

| nicu991 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

In aproximativ o saptamana de cand il ai, deja l-ai umplut cu fisiere?

Din safe mode iesi repornind telefonul.
Nu-ti detecteaza el unde este problema ci doar ruleaza cu aplicatiile si serviciile de baza. Tu va trebui sa observi blocajele/ lagul ori incalzirea lui pe parcursul folosirii in modul acela.
Daca nu mai apare fenomenul mai sus amintit atunci cu siguranta ai o aplicatie care ruleaza problematic, posibil jocul acela de care aminteai.

| TomyBrave2019 explică (pentru nicu991):

Mi am transferat lucrurile din vechiul telefon, deci da, are cam multe. Dar cam jumatate e din capacitatea lui din stocare, deci nu ar trebui sa fie o problema. Si in acest moment merge cu lag putin, si e putin caldut, eram pe Instagram cand s-a intamplat. Dar nu cred ca e neaparat legat de el dat fiind ca si in altele se intampla

| nicu991 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

L-ai pornit in safe mode si tot asa se comporta?
Stii ca aplicatiile alea ruleaza si-n fundal, nu neaparat cand le stii tu pornite.
Cauta o aplicatie de tip task manager sa observi utilizarea CPU/RAM si temperaturile.

| TomyBrave2019 explică (pentru nicu991):

Scuze ca nu am vazut, m-am luat cu temele, ca am o gramada.
Am dezinstalat toate chestiile pe care le am instalat inainte sa inceapa sa laguiasca si s-a rezolvat acum. Nu m-am gandit ca putea fi de la alea dar..acum e ok. Totusi, daca as mai aves nevoie, mi, ak putea recomanda te rog o aplicatie buna cum ai mentionat mai jos gen task manager? Sa nu instalez iar cine stie ce fake si..mna.
Mersi

| nicu991 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Eu personal folosesc Android assistant( pictograma este formata din 2 pinioane), e o aplicatie super minimalista care iti arata informatii despre RAM, CPU, temperatura bateriei, aplicatiile si serviciile care ruleaza in fundal.

| TomyBrave2019 explică (pentru nicu991):

Ok, multumesc!

| nicu991 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Incearca sa repornesti telefonul in "safe mode" prin Volum down+ Power button.
Observa daca mai apar blocaje in functionare.
Alta varianta e sa-i dai Factory reset. Poate ca in urma vreunei actualizari a sistemului au aparut ceva buguri si de aceea se blocheaza.

| IonutPetre12 a răspuns:

Da i un restart sau daca nu merge restart din fabrica

| TomyBrave2019 explică (pentru IonutPetre12):

Da, am dat restart normal si nu a mers, am instalat antivirus, am curatat tot, e la zi cu update urile. Acum e ok, era la incarcat cand a inceput sa laguiasca, statea pe loc la 66. Acum e la 70 si se incarca. Pare ca si a cam revenit.
Ce putea fi totusi? E o problema mare sau?

Cand am luat primul s20 se restarta destul de des singur, am primit altul, si acum s-a incalzit destul de tare si a inceput sa sacadeze, chiar nu vreau sa fie si acesta cu probleme. Sa sun la shopul de unde l-am luat sau sa mai astept sa vad daca se mai repeta?

| gurzungs2004 a răspuns:

Eu iti recomand sa-l resetezi din fabrica.Fa-ti un back-up si dai rr din fabrica.

| TomyBrave2019 explică (pentru gurzungs2004):

Aia numai in cazuri disperate nu cred ca e cazul acum. Cred ca voi suna la magazin sa intreb