| elKOSHMAR a întrebat:

Salut, deci am un iphone 6s + si imi zice ca filmeaza 1080p/60fps cand ma uit la video e full hd, cand trimit unei persoane pe Facebook sau whatsapp calitatea pleaca. Ce pot face?

4 răspunsuri:
| rrrp a răspuns:

Sa l trimiti pe mail.
un film ocupa mai mult spatiu cu cat este mai mare sau mai de calitate. daca siteul pe care uploadezi tu filmul ar pastra toate filmele originale ar avea o problema de stocare deci le modifica (calitativ).

deci arhiveaza l si trimite l pe mai sau pe transfer. depinde cat e de mare...

| elKOSHMAR explică (pentru rrrp):

Alta metoda nu exista?

| rrrp a răspuns (pentru elKOSHMAR):

Sa fii sigur ca ramane la calitatea originala ar trebui sa l arhivezi si atunci serverul nu o sa l mai modifice dar s ar putea sa fie prea mare.

daca e o platforma de socializare atunci cel mai probabil modifica pozele si filmele. de asta ziceam sa il trimiti pe :
www.wetransfer.com
alte metode cu siguranta mai gasesti dar asa zic eu ca i cel mai simplu.
poti inclusiv sa l trimiti pe un stick prin curier dar nu cred ca e o solutie simpla.

| KlaudiuRad a răspuns:

Nu poti uploada pe Facebook sau WhatsApp cu calitatea originala. Chiar si pozele arata mai rau pe Facebook.