| Al3x123 a întrebat:

Salut deci vreau sa-mi iau un telefon second hand ff bun. si daca imi bag cartela mea o sa mearga? ma rog poate trebuie decodat sau asa... informatii cv de decodat si daca merge Dau FUNDA! mersi

Răspuns Câştigător
| angelicsin a răspuns:

Pai poate poti sa ne spuii si ce tel este, si daca trebuie decodat poti intreba propietarul / persoana de la care il cumperi, este totusi o idee buna sa nu cumperi telefoane codate decat daca este codat inaceeas retea pe care o folosesti tu caz in care nu are rost sa il decodezi. daca il iei codata in orage spre exemplu si tu esti pe Vodafone o sa platesti decodataul oriunde intre 30 - 400 de ron depinzand de telefon sau service-ul unde vrei sa il decodezi. de asemenea nu este o idee buna sa iei un telefon care nu esti sigur ca merge, daca este codata verifica daca are semnal in reteaua pe care este codat

2 răspunsuri:
| Al3x123 explică (pentru angelicsin):

Deci este Samsung Galaxy Mini si a zis ca l-a lu-at la liber daca e asa. il poate coda sau asa ceva sa nu mearga pe orice retea? dau funda acum... sper sa-mi raspunzi

| angelicsin a răspuns (pentru Al3x123):

Nu nu il poate coda, doar operaorii de telefonie mobila pot coda telefoanele. o poti face si acasa dar as zice ca este extrem de complicat, si iti trebuie cabluri si softuri speciale care nu sunt disponibile la vanzare pentru public. si pe de alta parte nu vad de ce ar face asa ceva. dar este bine sa incerci telefonul inainte. simplu bagi cartela in el si vezi daca ai semnal daca ai semnal si poti suna este perfect...