| OmuSTeve a întrebat:

Salut detin un iphone 3gs bootroom nou cu ios 4.2.1 si bb 05.13.04 cu imei : 012265006112069 problema este urmatoarea as dori sa-i fac update de ios la 5.0.1-5.1.1 am facut custom firmware am incercat si cu firmware curat cu restore prin itunes am incercat si cu acea adresa in fisierul host am incercat si metoda cu mutarea fisierului host dar in zadar.Tin sa mentionez ca eroarea primita din itunes este 3194. Cum as putea sa fac update fara nici un fel de eroare la versiunea de ios mai sus mentionata astept un raspuns cat mai la subiect, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Andrei1099 a răspuns:

Dela ios 6.1.3 nu mai poti face downgrade, inca nu sa gasit o metoda sigura.

11 răspunsuri:
| Andrei1099 a răspuns:

Hmm. daca zici ca nici cu host nu vrea, pune-l i pwned DFU atunci ar trebui sa mearga sa pui custom firmware sau sa faci downgrade. Daca itunes tot nu vrea incearca cu redsn0w sai ii faci restore.

| OmuSTeve explică (pentru Andrei1099):

Salut!
Eu nu vreau sa fac downgrade pe mine ma intereseaza fa fac update dar nu la 6.1.3 am incercat si cu dfu mode. Iar cu redsn0w pot face update daca am bineinteles firmware-ul in pc? Intreb pentru ca eu stiu ca pot sa fac decat jailbreak cu redsn0w. Stima.

| AlecsPAD a răspuns:

Deci... Intri pe www.apple.com dai iPhone si dai Support si vezi ca iti apare ceva cu eroari, iar tu iti introduci numarul 3194 si citesti ce zice
Mentionez ca site-ul nu este in romana
Deci trebuie sa stii engleza

| OmuSTeve explică (pentru AlecsPAD):

Am citit ieri stiu despre ce e vorba dar rezolvarea lor nu mi-a mers ce cu fisierul host sau curatarea registrilor. Iar cei de la Apple nu vor sa facem update decat la ultima lor versiune de ios respectiv 6.1.3 iar la aceasta versiune nu pot face jailbreak decat tethered iar eu nu vreau asta.

| Andrei1099 a răspuns (pentru OmuSTeve):

Intr-adevar, sa nu faci update la versiunea asta, ca te vei uita lung la telefon si nici downgrade nu poti sa faci. Cu redsn0w ai 40 % sanse sa faci jailbreak totusi si pe ios 6.1.3.

| OmuSTeve explică (pentru Andrei1099):

Pot face jailbreak dar doar tethered adica atunci cand raman fara baterie sau mi se stinge telefonul nu-l pot aprinde decat cu redsnow. Am mai patit-o mai demult si nu vreau asta. Aveam un baseband spurcat rau (6.15.00)

| OmuSTeve explică:

Si m-am mai gandit la ceva dar nu stiu daca se poate. Daca fac update la 6.1.3 si mi preserv baseband-ul cu snowbreeze pot face downgrade la 6.1.2?

| Andrei1099 a răspuns (pentru OmuSTeve):

Poti sa faci downgrade numai daca ai salvate shsh blobs din cydia. Poti face update cu redsn0w doar daca ai firnware-ul in pc, dar inainte trebuie sa il pui in pwned dfu mode ( tot cu redsn0w)

| OmuSTeve explică (pentru Andrei1099):

Uite un print din tinyumbrella - http://www.2shared.com/photo/W1ykBvcw/sssssssssssssssssssssssssh.html eu nu am 6.1.3 acolo dar pot face apoi downgrade la 6.1.2?

| OmuSTeve explică (pentru Andrei1099):

Ok multumesc pentru suport.

| Andrei1099 a răspuns (pentru OmuSTeve):

Oricand happy.

| Andrei1099 a răspuns (pentru OmuSTeve):

Dela ios 6.1.3 nu mai poti face downgrade, inca nu sa gasit o metoda sigura.