| rem1x70 a întrebat:

Dețin un Samsung Galaxy S5 şi de paşti am primit o baterie externă de 5000 MP cu tot cu cablu inclus de la firma A+. Am ataşat cablul de mufa telefonului şi a început să încarce. A mers vreo 3 sau 4 zile, după care acum când îmi ataşez telefonul cu bateria ca să-l încarc, îmi arată că se încarcă dar bateria se descarcă în timp ce îmi arată că se încarcă. Am încercat să ataşez cablul de la baterie la încărcător şi să-mi încarc cu încărcătorul telefonul şi am ajuns la concluzia că nu este defect cablul. Bateria a încercat-o şi fratele meu la un IPhone 6 şi îi merge perfect.
A mai întâlnit cineva astfel de situații?
Aştept răspunsuri.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-am inteles care baterie se descarca in timpul incarcarii.

Evident, bateria exterioara se descarca cand "da" curent spre bateria telefonului.
Dar incarcarea se opreste cand cele doua tensiuni se egalizeaza si diferenta de potential nu mai produce curent de incarcare.
In functie de telefon, tensiunea la care nu se mai incarca, difera in functie de circuitele electronice. Chiar si o dioda de protectie schimba tensiunea cu 0, 7V, suficient sa nu se mai incarce telefonul.

Solutia este sa-ti incarci complet bateria externa inainte de a-l folosi pentru incarcare, dar preferabil sa-ti incarci telefonul direct din priza.

| rem1x70 explică (pentru Bula):

Atunci când folosesc bateria externă ca să-mi încqrc telefonul, se descarcă bateria telefonului chiar dacă-mi arată că se încarcă. La asta mă refeream.

| Bula a răspuns (pentru rem1x70):

Ar fi posibil doar daca firele at fi inversate sau dioda de "sens unic" scurtcircuitata.
Prectic, acesta se poate stabili doar prin masuratori facute pe aparate.
Mergi la un service sa le verifice pe toate (bateria externa, xabl de incarcare, telefon).

| RobbyPh a răspuns:

Ma gandesc ca poate cablul tau este stricat. Daca spui ca lu fratitu ii merge. Incearca cu alt cablu daca ai

| rem1x70 explică (pentru RobbyPh):

Cablul l-am ataşat la încărcător şi încarcă perfect... nu-mi pot da seama de la ce să fie