| Gabriel2606 a întrebat:

Detin un Samsung Galaxy S8 si am in plan sa-i schimb bateria. Totusi pana o schimb ce pot sa fac sa nu se mai descarce atat de repede si sa nu mai faca salturi de procentaj? Azi de exemplu de la 33% s-a facut 3% va rog cateva sfaturi.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, mergi la un service si da, schimba bateria.

Pentru a preveni acest lucru pe viitor, ar fi cateva lucruri pe care le-ai putea face, cum ar fi:
- sa nu mai faci actualizari;
- sa golesti RAM-ul/cache-ul telefonului (sa il optimiziezi mereu);
- sa nu lasi pornite toate aplicatiile in fundal (mai ales care nu iti trebuie);
- sa nu lasi toata ziua pornit Wi-Fi-ul sau datele, ca sigur nu o sa ratezi o notificare de la presedintele tarii pe Facebook;
- sa il mai stingi uneori, chiar si pentru un minut, odata pe luna sa zicem;
- sa ai grija de el happy

Numai bine si o seara frumoasa iti doresc! ^_^

| Gabriel2606 explică (pentru DoarBogdan):

Am inteles, multumesc! La fel!

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu poți. O data ce bateria e dusa, dusă e.
Poate sa nu folosești deloc telefonul sau foarte puțin ai avea șanse să te țină ceva mai mult.

| Gabriel2606 explică (pentru Catrice):

Am inteles, multumesc oricum!

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns:

Sterge Facebook. Poti dezactiva notificarile de la FB dar nu va avea acelasi rezultat. Dezactiveaza notificarile PUSH la toate aplicatiile (lasi doar pentru WhatsApp). Dezactiveaza locatia.
Good Luck!
P.S.:
Personal am dezinstalat Facebook si acum bateria tine aprox. 5 zile pe un Galaxy J7 2016.

| Gabriel2606 explică (pentru hacktek):

Aha, am inteles, mersi!

| InsaneZor00 a răspuns:

Salturile acelea sunt inevitabile daca bateria nu mai este buna. Dar te sfatuiesc sa tii luminozitatea cat mai mica si sa inchizi toate aplicatiile dupa ce nu le mai folosesti.