| Costin30 a întrebat:

Detin un Samsung S7 Edge si recent mi-am cumparat un bluetooth ear set Jabra Talk25.
L-am conectat si minune,cand sun pe cineva aud perfect dar nu sunt auzit, am zis ca e din setari asa ca l-am testat pe un S9+ si a functionat,ciudat fiind, am decis sa-mi dau factory reset la S7 Edge,dupa reset,functioneaza.DAR...
dupa ce mi-am instalat aplicatiile si si-a facut update-urile in playstore,iar nu mai functioneaza!
Am ramas fara idei, nu stiu ce sa -i fac.As aprecia orice idee din partea voastra.
Va multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ai o aplicatie care mananca microfonul si care nu se intelege cu bluetooth, du-te in setari cauta permisiuni, microfon si vezi ce aplicatii au permisiunea sa acceseze microfonul

| Costin30 explică (pentru Bizon95):

Am facut cum ai zis, in zadar, tot nimic

| Bizon95 a răspuns (pentru Costin30):

E foarte ciudat ce spui tu, ca dupa reset merge

daca nu ar fi mers as fi spus ca e din casca, marea majoritate zdrobitoare a castilor bluetooth se aud bine, insa cand e vorba de microfon, inseamna transmisie, inseamna ca emit si au o putere FOARTE SLABA, eu am constatat ca, castile mele merg foarte prost pe microfon daca nu tin telefonul in buzunarun de la piept (20cm de casti)

| Costin30 explică (pentru Bizon95):

Am resoftat si telefonul si tot nu merge.Castile merg pe orice alt telefon.

| Bizon95 a răspuns (pentru Costin30):

Mai, hai sa imi reconfirmi:
DUPA CE DAI RESET CASTILE MERG PE RESPECTIVUL TELEFON?!?

SAU NU MERG DELOC, ORICE AR FI?!?

in al doilea caz, e destul de clar, versiunea bluetooth a castilor e mai mare decat cea din telefon, sau e defect bluetooth-ul

versiunea bluetooth e compatibila fata de versiunile mai vechi DAR NUMAI de la host la client, adica in telefonul e host, si ar trebui sa aiba o versiune mai mare, iar castile sunt client si ar trebui sa aiba o versiune mai mica sau egala

daca e invers, hostul (telefonul) are o versiune mai mica si clientul (castile) au una mai mare, atunci NU merge!