| Paraschivstefan10 a întrebat:

E bine daca imi dau root la tableta? Am multe intrebari. Root-ul cu ce te ajuta? Cum poti sa dezrutezi? Am multe multe

Răspuns Câştigător
| PrecizeEveR a răspuns:

Salut!
Ce e rootul?
Prin root poti sa faci cam ce vrei cu telefonul tau.
Poti sa schimbi interfatacu un rom, poti sa setezi frecventa la procesor (overclock) si sa ai performanta la jocuri mai mare, poti sa muti orice aplicatie pe cardul sd, poti sa ai mai mult ram daca ai un card sd de clasa 10, facand o partitie swap, poti sa instalezi drivere noi pe placa video ( de exemplu pe un telefon androi vechi praf prin root te joci gta 3 cu grafica foarte buna, cam ca la pc), etc etc
avantaje multee, dar un dezavantaj:
daca nu te pricepi iti strici telefonul.
cum adica?
adica instalezi un rom, sau orice altceva pe telefon exista posibilitatea de-al brickui, in care nu va mai merge deloc, se va aprinde cu o eroare, mai exista sa ramna blocat la logo, daca iei cine stie ce aplicatii, ele au acces mare la os-ul tau si daca sunt rau-intentionate ti-l strica. etc
oricum nu iti recomand daca nu te pricepiwinking
apropo daca iti strici telefonul poti oricand sa il repari cu un pc. Bafta! big grin

3 răspunsuri:
| HuShEr a răspuns:

Root-ul te ajuta sa iti customizezi mai bine device-ul si te ajuta sa schimbi setari care in mod normal nu ai putea. de facut unroot se poate cu aplicatii specifice din magazin play. nu exista nici un risc daca iti faci root

| BlackCat13 a răspuns:

E bine, o face sa mearga mai bine. Unroot gasesti la unele aplicatii speciale de pe Magazin Play.