| Red24 a întrebat:

Salut. Efectiv mi s-a schimbat ordinea aplicatiilor de pe o pagina, in meniul din telefon. Deci inseamna ca o aplicatie s-a sters, dar eu nu am sters nimic. Ce s-a intamplat oare? Exista posibilitatea sa se fi sters singura?

1 răspuns:
| GPA a răspuns:

Am să enumăr toate posibilitățile.

1)Este posibil să fi activat sau să fie activată funcția de aranjare a aplicațiilor prin scuturarea telefonului. Majoritatea telefoanelor au activă funcția. Din setările aplicației lansator, respectiv pe ecranul principal, dacă ți apăsat pe ecran - (vei avea lista de widget, fundal, setări). Acelea sunt setările lansatorului. Ia verifică dacă există funcția "Scuturare" sau "Shake" activată. O dezactivezi.

2)Ai card SD? Dacă ai card SD și ai aplicații pe card, când sistemul (Android) reporneste, el va încărca prima și prima dată funcțiile și aplicațiile de bază, iar după ceva timp 10-15 secunde va încărca și resursele de pe card (asta înseamnă aplicațiile instalate pe card și toate datele), va exista un delay de încărcare, memoria telefonului, care este și prioritară în această situație este mult mai rapidă decât memoria unui card SD. Este foarte posibil ca o parte din aplicațiile de pe card să nu se inițieze pentru că au fost mutate forțat (sunt unele aplicații care nu pot fi mutate pe cardul SD, mutandu-le, acestea nu vor mai fi active la următoarea pornire a telefonului, adică se vor dezinstala. Aviz pentru aplicațiile cu conținut sensibil asupra datelor, aplicațiile de Banking în special, poșta electronică, aplicații a2f -de autentificare. De ce se întâmplă asta? Pentru a preveni furtul și citirea datelor cu caracter sensibil din mediile de date externe (removable). Cum cardul SD nu este criptat în primă fază, e periculos ca o aplicație de tip banking să migreze pe acel card. Prin urmare, dezvoltatorii permit doar instalarea în memoria internă.

3)Este posibil să ai un administrator de dispozitiv activat, cum ar fi o aplicație care monitorizează activitatea de pe telefon, o aplicație de tip antivirus poate face acest lucru, inclusiv ștergând aplicațiile malițioase din sistem. Verifică la setări de accesibilitate /administratori dispozitiv, poți căuta și-n bara de search din setări "administrator", din meniu, verifică ce administrator este activ și dezactivează-l dacă este necesar, dacă e antivirus, poți testa pentru o perioadă de timp, dezactivându-l. Îți sugerez ca apoi să-l activezi, pentru protecție.